Rainer Saad • 19. oktoober 2012 kell 7:36

25 aastat üleilmsest börsikrahhist

Möödus veerand sajandit maailma aktsiaturgude suurimast päevalangusest, mil börsid kaotasid väga lühikese ajaga suure osa väärtusest.

Rahandusmaailmas nimetatakse 19. oktoobrit 1987 mustaks esmaspäevaks. Krahh sai alguse Hongkongist, levides edasi Lääne-Euroopasse ning tabades lõpuks Ameerika Ühendriikide aktsiaturge. Dow Jonesi tööstusindeks langes ühe päevaga 508 punkti ehk 22,61%.

Oktoobri lõpuks olid aktsiaturud üle kogu maailma langenud mitukümmend protsenti. Hongkongi börs oli langenud 45,5%, Austraalia börs 41,8%, Hispaania börs 31%, Suurbritannia börs 26,45%, USA börsiindeks Dow Jones 22,68% ja Kanada börs 22,5%. Uus-Meremaa börsi tabas krahh kõige rängemalt. Sealne börs langes 1987. aasta tipust 60% ning taastumiseks kulus aastaid.

Suure languse peamisteks põhjusteks peetakse programmipõhist kauplemist, ülehinnatud aktsiaid, likviidsuse puudumist ja turupsühholoogiat.

USA kongresmen Edward J. Markley, kes oli hoiatanud suure languse eest, ütles pärast krahhi, et programmipõhine kauplemine oli peamine põhjus. 

Mõnede majandusteadlaste arvates oli spekulatiivne buum (mis kestis kuni oktoobrini) tingitud programmipõhisest kauplemisest ning krahh oli lihtsalt normaalse olukorra taastumine.

Toonane New Yorgi börsi juhatuse esimees John Phelan ütles peale krahhi, et kestnud oli 5 aasta pikkune pulliturg ilma korrektsioonita.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dow Jonesi tööstusindeks alates 1987. aasta juunist kuni 1988. aasta juunini. Graafikult on näha oktoobri suurt kukkumist. Allikas: Bloomberg.

Hetkel kuum