Sirje Rank • 30. oktoober 2012 kell 8:09

Eesti jõukuse edetabelis neljandas kümnes

Briti sõltumatu mõttekoda Legatum Institute on järjekordselt reastanud jõukuse ja elatustaseme järgi 142 maailma riiki, asetades Eesti selles võrdluses 35. kohale.

Esikohal on indeksis Norra ja Taani, mis olid samal kohal ka läinud aastal. Kolmandale kohale on tänavu aga kerkinud Rootsi, minnes mööda Austraaliast ja Uus-Meremaast.

Esikümnest leiab seitsmendalt kohalt veel ka neljanda Põhjala riigi Soome ning jätkuvalt ka Iirimaa, hoolimata rängast säästu- ja kärpekuurist.

Esikümnesse mahtusid veel ka Kanada, Holland ja Šveits. Samas on tähelepanuväärne USA esikümnest väljapõrumine– tänavuses pingereas on riik 12. kohal.

Kuuendat aastat koostatav indeks kõrvutab riikide näitajaid kaheksas kategoorias nagu majanduse tugevus, haridus, riigivalitsemine. Indeks katab 96% maailma elanikkonnast ning on katse minna hinnangutes üksi SKP näitajatest sügavamale.

Alama astme indeksite järgi on kõige tugevam majandus ja parim riigijuhtimine Šveitsis, Taani saab kõrgeima näitaja ettevõtlikkuselt ning Uus-Meremaa parima haridussüsteemi eest. Suurimat isikuvabadust nauditakse Kanadas.

Kriisist räsitud Euroopa kohta näitab indeks 24 riigi puhul 33-st majandusele antud hinnangutes vähikäiku. Jõukuselt on selle aasta indeksis kõige rohkem kukkunud Kreeka, olles 2009. aastaga võrreldes tagurdanud kümne koha võrra 49. positsioonile. Hispaania on 23. kohal.

Suurbritannia edestab tänavu 13. kohal ühe koha võrra Saksamaad ning läheb Legatumi prognoosi järgi paari aasta pärast ka USAst mööda.

Läti ja Leedu leiab pingereast 47. ja 43. kohalt, Venemaa 66. kohalt. 

Hetkel kuum