Aivar Hundimägi • 9. november 2012 kell 8:05

Vaata, kes nõukogu liikmetest on suurimad parteidele annetajad

Ettevõtjate pingerida, kes lisaks riigifirmade nõukogudesse kuulumisele on ka suuremad parteidele annetajad.

Välja on toodud riigifirma nõukogu liikmetelt Reformierakonnale või IRLile annetatud koondsumma eurodes alates 2006. aastast, kui parteid hakkasid raha koguma, et valmistuda 2007. aastal toimunud riigikogu valimisteks.

1. Toomas Luman   287 600

Börsifirma Nordecon suuromanik, on Eesti Energia nõukogu liige. Toetanud aastaid regulaarselt Reformierakonda, viimastel aastatel ka IRLi. Alates 2006. aastast on Reformierakonnale annetanud 236 472 eurot ja IRLile 51 128 eurot.

 

 

2. Märt Vooglaid   229 235

Reformierakonda kuuluv ettevõtja, kes on Eesti Energia nõukogu liige. Kuni 2008. aastani kuulus ka Tallinna Sadama nõukogusse. Majandusministri ametit pidades nägi Andrus Ansip temas parimat kandidaati Tallinna Sadama nõukogu esimehe kohale. Sadama nõukogus olles seostati teda ühe kinnistuga, mida üritati müüa Tallinna Sadamale. Kui Vooglaiul läks äridega kehvasti, siis pakkus talle abikäe Reformierakonna eelmine juht Siim Kallas, kes ta Riigi Kinnisvara nõukogu juhtima määras. Arvestades Vooglaiu ärilist tegevust oli Kallase toonane otsus üllatav, kuid tõenäoliselt oli selle otsuse taga Rain Rosimannus. Praegu üritab Vooglaid aidata Reformierakonda taas võimule Viimsi vallas.

 

3. Urmas Sõõrumaa   223 691

Kuulus veel hiljuti Eesti Raudtee nõukogusse. Kuni 2007. aastani oli aga Eesti Energia nõukogu liige, tegi samal ajal energiafirmaga konkureeriva investeeringu Väo koostootmisjaama. Tuntuim näide riigifirma nõukogu liikmeks oleva ettevõtja huvide konfliktist. Võimuparteidest on alates 2006. aastast suurema summa ehk kokku 127 823 eurot annetanud IRLile, Reformierakonnale on annetanud kokku 95 867 eurot. Toetanud ka näiteks riigis opositsioonis olevat Keskerakonda.

 

4. Hillar Teder   153 912

Tallinna Sadama nõukogu liige. Vahepeal erakondi ei toetanud, kuid viimastel aastatel on taas seda tegema hakanud. Sai eelmisel aastal koha Tallinna Sadama nõukogus. IRLile on annetanud kokku 93 912 eurot ja Reformierakonnale 39 011 eurot. Lisaks on toetanud ka Keskerakonda.

 

 

5. Joakim Helenius  63 912

Oli vahepeal Estonian Airi nõukogu esimees. Tema teeneks peetakse Tero Taskila palkamist Estonian Airi juhiks. Majandusminister Juhan Parts on öelnud, et enne Heleniusele ettepaneku tegemist kutsus mitut ettevõtjat Estonian Airi nõukogu juhtima, kuid nad ei olnud nõus seda tööd tegema.

 

 

6. Veiko Tishler   40 282 

Haapsalust pärit ettevõtja, kes kuulub Tallinna Sadama nõukokku ja on ka IRLi liige.

 

 

 

7. Neinar Seli    39 011

Tallinna Sadama nõukogu esimees, kuulub Reformierakonda. Tallinna Sadam on aastaid olnud Reformierakonna mõjusfääris. Viimasel paaril aastal on seetõttu tekkinud võimuparteide vahel konfliktid, sest majandusminister Juhan Parts pole olnud rahul Neinar Seli juhitava nõukogu ning Tallinna Sadama juhatuse tööga. Seni on aga Seli jäänud peale. Kolmapäeval ütles Parts Äripäevas, et kui Seli valitakse EOK presidendiks, siis peab ta loobuma sadama nõukogu liikme kohast või peab sadam lõpetama EOK toetamise. Seli ütles, et ei kavatse Tallinna Sadamast lahkuda ja majandusminister Parts ei tea, kuidas Tallinna Sadamas on asjad korraldatud.

 

8. Alar Tamming   28 760

Tavidi suuromanik, kes on Reformierakonda toetanud pikka aega. Kuulub Eesti Lootsi nõukogusse. Varemalt on kuulunud ka Estonian Airi nõukogusse.

 

 

 

9. Viljar Arakas   12 891

Kinnisvaraärimees, kes juhtis Eesti Raudtee nõukogu tööd. Pärast ettevõtte jagunemist on ta EVR Cargo nõukogus. Äripäevale on öeldud, et kaubavedu raudteel ehk EVR Cargo kuulub Reformierakonna mõjusfääri ning Eesti Raudtee infrastruktuuriga tegelev osa IRLi mõjusfääri. Viljar Araka vend Arti Arakas on aga üks suuremaid Reformierakonna toetajaid. Ta on alates 2006. aastast annetanud oravatele 372 993 eurot. Ühegi riigifirma nõukogusse Arti Arakas ei kuulu. Eesti Ekspress on vihjanud, et Arti Araka nii suure toetussumma põhjuseks võib olla see, et ta on enda nimel annetanud ka teiste ettevõtjate raha, kes ei taha nime avalikuks tulekut.

 

10. Toivo Promm   5367

Elektriraudtee nõukogu liige, kuulub IRLi.

 

Hetkel kuum