25. november 2012 kell 21:00

Rootsi viiking peab vallutama maailma

Eesti esimese miljardieurose käibega firma kaasabil peab Ericsson AB näitama, et vananev ja vaesuv Euroopa ei osutu takistuseks saavutada edu mujal maailmas, mis on firmale eluliselt oluline.

Ericssoni näol on tegu mitmeti olulise ettevõttega. Tegu on Rootsi ühe suurima ja tuntuima ettevõttega, kes on ühtlasi maailma suurim võrguseadmete tootja. Teisalt on tema tütarfirma ehk Ericsson Eesti näol tegu Eesti suurima eksportööriga. Ericsson Eesti suutis mullu tõusta käibelt Eesti suurimaks ettevõtteks, ületades esimesena miljardi euro piiri. Samuti on tegu ühe peamise firmaga, kes vedas kriisist välja tulles Eesti eksporti.

Kuid emafirmalt on viimasel ajal kuulda hoiatavaid noote, mis on sundinud firmat olulistele ja vajalikele tegudele. Paar nädalat tagasi teatas ettevõte, et koondab Rootsis ühtekokku 1550 töökohta, mis moodustab sealsest tööjõust 8,7%. “Me peame tagama oma strateegia elluviimise, mis näeb ette turuliidri positsiooni hoidmist, investeeringuid teadus- ja arendustegevusse ning klientide vajaduste rahuldamist,” ütles Ericssoni personalijuht Rootsis Tomas Qvist. Selle saavutamiseks tuleb vähendada kulusid ja tõsta efektiivsust. Ericssoni suurkondamine Rootsis õnneks Eesti tütre tegemisi ei mõjuta.

Ericssoni samm iseloomustab praegu võrguseadmete tootjate keerulist olukorda. Nii näiteks teatas novembri alguses firma suurkonkurent Alcatel-Lucent kukkunud käibest ja paisunud kahjumist. Ühtlasi anti mõista, et ära kaotatakse 5500 töökohta, mis moodustas 15% firma tööjõust koduturul Prantsusmaal.

Mobiilsidefirmad vähendavad investeeringuid võrkudesse, kuna majanduskasvu pidurdumine ja kasvav konkurents aeglustuvad abonentide arvu kasvu. Et korvata nõudluse vähenemist ning kasvanud konkurentsi Huawei Technologies ja Nokia Siemens Networksi poolt püüab Ericsson müüa rohkem teenuseid.

Kõigele lisaks otsustas neljapäeval Fitch Ratings alandada Ericssoni reitingut tasemele BBB+ ning muutis väljavaate negatiivseks. Põhjuseks tõi agentuur üha karmima konkurentsiga ja vananeva telekommunikatsiooniseadmete turu ning probleemid kahanevate tegevuskasumi ja vaba rahavoo marginaalidega.

Keerulisemad ajad võivad tähendada nii head kui ka halba Ericsson Eestile. Rootsi tundub esmapilgul kõige loogilisem koht kiireks kulude kokkuhoiuks, sest firma teised tootmised asuvad Hiinas, Brasiilias, Indias, Eestis ja Itaalias. Eesti haru võib vaid võita, kui tuuakse üha rohkem tootmist siia, kus peaks olema rohkem kvalifitseeritud tööjõudu suhteliselt odava hinnaga võrreldes teiste riikidega.

Samas võib aga teenustele keskendumine tähendada hoopis lööki Ericsson Eestile ja kogu meie riigi ekspordile. Seda juhul, kui marginaalidele keskenduv firma leiab, et Eesti kulud on ikkagi liialt kõrged ja Brasiilia, India või Hiina suudavad sama töö odavamalt ära teha.

Paraku ei õnnestunud tööreisil viibivat Ericsson Eesti esindajat reedel tabada.

Võtmeküsimus globaalses kasvus

Ericssoniga tihedalt koostööd tegeva EMT juhatuse esimees Valdo Kalm ütleb, et üldpilt võrguseadmetele on pikas perspektiivis positiivne ning kasv tuleb mobiilidest.Intervjuu EMT juhatuse esimehe Valdo Kalmiga

Kui kõrgeid nõudmisi esitavad telekomifirmadele kasvav nutiseadmete arv? Kõrgeid nõudmisi. Mobiiltelekomide maailmas kasvavad andmemahud väga kiiresti, seda lõpptarbija seadmetest tulenevalt. Teame, et Skandinaavia turul on juba üle 50% nutitelefone, meil on see 25%, aga Eestis on kasv ka selle võrra kiirem. Iga klient tahab üha laiemat kanalit ehk kiiremat internetiühendust.Meie poolt vaadates ma näen selgelt, et võrguseadmetele on nõudlus olemas, mida veab mobiilne andmeside.

Kui tugev on nõudlus globaalselt?Ericsson on ikkagi rahvusvaheline tegija. Üldpilt on kindlasti positiivne. Meil on 7 miljardit inimest, mobiiltelefone on 6–7 miljardit ja ainult 2 miljardit internetikasutajat, siis tulevikuinternet tuleb mobiili kaudu kätte. Pikas perspektiivis on potentsiaal tohutult suur, eriti väljaspool Euroopat. Euroopas on interneti penetratsioon juba nii kõrge, et on näha isegi teatud stagneerumist. Euroopa ei kasva nii kiiresti.

Kuidas olukord Euroopas on? Kõrge interneti kontsentratsiooniga Euroopas on telekomidel ja Ericssonil väga raske kasvada, nad on omavahel tihedalt seotud. Võtmeküsimus on minu arust selles, kui hästi suudab Ericsson globaalselt kasvada.

Kelle tehnikat EMT kasutab? Kasutame Ericssoni võrguseadmeid ja me oleme seda ka kogu aeg öelnud. Kõige kiirem interneti ehk 4G tehnoloogia seadmed on Ericssoni toodang, mida siin samas Tallinnas toodetakse. Me kasutame sisuliselt Eesti toodangut ja oleme väga tihedas koostööd olnud kõik need aastad ja oleme väga rahul.

Mida tähendab selles sektoris teenuste osutamine? Teame, et Ericsson on senisest rohkem hakanud keskenduma teenuste osutamisele. Meile tähendab see näiteks tugijaamade hooldust. Nad püüavad pakkuda terviklikumat lahendust. Me ostame neilt väärtusahelas palju laiemalt. Varasema kastide ostmise asemel saame rohkem. Telekomifirmale on see kasulikum ja odavam. Meil omal oli varem see osakond, aga me müüsime selle Ericssonile maha.

Hetkel kuum