2. detsember 2012 kell 21:00

Nokia käitumine näitab välja meeleheidet

Kaks nädalat tagasi saime lugeda, kuidas Nokia uus lipulaev Lumia 920 lööb Euroopas laineid ja telefon on poelettidelt otsa saanud. Tegelikkuses on ilmselt tegu firmapoolse vassimisega, mis näitab, kui raskes seisus Nokia tegelikult on.

Hiljutised teated Nokia Lumia 920 suurest müügiedust on eksitavad, sest põhjus on piiratud pakkumises, mitte suures nõudluses, teatas Deutsche Bank.

Saksa panga uuringu andmeil jääb esimestel nädalatel müüdud Lumia 920 telefonide turuosa Suurbritannias ostetud telefonidest alla 10%, vahendas Bloomberg. Panga kinnitusel viitavad lausa anekdootlikud tõendid, et paljud poed said müümiseks kõigest 5–20 telefoni ning paljudes riikides on telefonide poelettidele jõudmine edasi lükatud. Deutsche Banki analüütikud ütlevad, et konsensuslik prognoos, mille kohaselt Nokia müüb järgmisel aastal 30–35 miljonit Lumia telefoni, on liialt optimistlik.

Hale käitumine. Panga analüüsimeeskond on määranud Nokia aktsia hinnasihiks 1,50 eurot (neljapäeval sulgus aktsia hind Soomes 2,59 eurol) ning andnud müügisoovituse. Bloombergi andmeil on analüütikute keskmine hinnasiht 2,18 eurot. Nokia aktsia on saanud 15 ostu-, 11 hoia- ning 22 müügisoovitust.

Mina siinkohal soovitaks selle viimasega piirduda. Paljuski seetõttu, et Nokia viimase aja käitumisest on näha, kui meeleheitel nad tegelikult on. Mõnda poodi viis telefoni saata ja siis teatada, et KÕIK on müüdud, on väga hale käitumine. Apple ja Samsung suudavad mingi ime läbi küll oma müüginumbrid kohe avalikustada, asi on lihtsalt tahtmises.

Praegusel juhul ma ei hakka üldse meenutamagi, kuidas Nokia filmis professionaalse filmikaameraga taksost linna ja hiljem väitis, et tegu on Lumia 920ga filmituga. Toona nad ise ei pannud tähele peegeldust, mille tekitas takso aken. Samuti on tegevjuht Stephen Elop viimasel ajal üles astunud ja rääkinud imelisi asju, mis on aktsia kohe tõusuteele viinud. Ka selline käitumine meenutab mõne hädas olnud Eesti börsifirma juhi retoorikat.

Hetkel kuum