Sirje Rank • 3. detsember 2012 kell 7:25

Rootsi pidurdab euroala pangandusliitu

Rootsi rahandusminister Anders Borg sõidab täna-homme Brüsselis toimuvale ELi rahandusministrite kohtumisele vetoga tagataskus.

Euroala pangandusliidu loomise plaan pole veel kaugeltki valmis ja praegusel kujul Rootsi seda aktsepteerida ei saa, vahendab Rootsi majandusleht Dagens Industri.

Rootsi ei on sisuliselt veto, kuna pangandusliidu loomine eeldab kõigi riikide nõusolekut.

„Reas suurtes teemavaldkondades on erimeelsused alles väga suured ja põhimõttelised,“ ütles Borg, kellel on selles osas Rootsi parlamendi Euroopa Liidu asjade komisjoni suur toetus. „Kui vaja, võime aasta lõpuni kohtuda iga päev iga kell,“ ütles Borg, viidates sellele, et Euroopa Liidu liidrid on seadnud eesmärgiks jõuda aasta lõpuks pangandusliidu osas vähemalt poliitilisele kokkuleppele.

Pangandusliidu eesmärk on tugevdada järelevalvet pankade üle ning vältida uusi kriise.

Rootsi tahab omale otsustusprotsessis suuremat sõnaõigust, ehkki riik ei ole euroala riik. Samuti tahab Rootsi õigust kehtestada oma pankadele karmimad kapitalireeglid.

Põhjus, miks Borg hääletamisõiguse jms osas nii pedantlik ja nõudlik on, on see, et pangandusliit võib puudutada küsimusi, millega on seotud väga suured rahasummad. Näiteks mõne suure panga päästmine.

„Kui seda tuleb teha kiiresti kaootilistes oludes, minnakse tihti omavahel tülli ja kui omavahel tülis ollakse, mängivad formaalsed otsustamisreeglid väga suurt rolli,“ ütles Borg.

Pangandusliidu juurde kuulub ka mehhanism raskustes pankade probleemide lahendamiseks ning perspektiivis ühtne hoiusegarantii.

Hetkel kuum