Ave Lepik • 12. september 2013 • 2 min
Jaga lugu:

Soomlased selgitasid Eesti poolele LNG-terminali mõjusid

Soome firma Gasum leiab, et Soome projekteeritud vedegaasiterminali keskkonnamõju hinnang Eestis põhineb kas vigastel andmetel või seletustel, mis Soome oludes ei kehti.

Eile kohtusid Tallinnas Soome ja Eesti keskkonnaministeeriumi esindajad, kes arutasid kommentaare Gasumi Porvoosse või Inkoosse projekteeritud LNG-imporditerminali keskkonnamõju hindamisel (KMH). Soome keskkonnaministeerium andis Eesti riigile võimaluse KMH-aruannet kommenteerida, vahendas Gasumi pressiteade.

Soomlaste majandusarengu-, transpordi- ja keskkonnakeskus (ELY-keskus) tõdes eelmisel nädalal, et terminali KMH-aruanne vastab nõuetele. Eesti arvamuse kohaselt aga nõuaks Inkoo laevatee mahukamaid süvendustöid. Ka laevatee navigeeritavus leiti olevat tuule-, tormi- ja jääolude tõttu raske.

Peale selle palusid eestlased arvamuses täiendada kalavarudele avaldatavate mõjude ja Natura-alasid puudutavate mõjude hinnangut.

Gasum esitas eile materjali, mille kohaselt põhinevad Eesti kommentaarid laevateede süvendamise vajaduse ning tuule-, tormi- ja jääolude kohta vigastel andmetel. Kommentaaride aluseks oli kasutatud aruandeid, mille lähtematerjalid ja arvväärtused ei kehti Soome oludes või mis ei ole sellisel kujul Soomes kasutusel.

Gasum tuletas meelde, et Inkood ja Porvood on uuritud mitu aastat terminali parimate asukohavariantidena just nimelt sobivate sadamate ja laevateede tõttu.

Terminaliprojekti KMH-konsultandina tegutsenud Pöyry esindaja leidis koosolekul KMH-materjali põhjal, et projekt ei too kaasa piiriüleseid mõjusid kalavarudele. Samuti näitab KMH-materjal, et projekt ei mõjutaks märgatavalt Natura-alasid.

Gasum jätkab terminaliprojekti loataotlusprotseduuri, tehnilist projekteerimist ja maakasutuse planeerimist. Lõplik investeerimisotsus tehakse 2014. aasta lõpus.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt