Siseminister Ken-Marti Vaher nimetas riigikogu ees esinedes Keskerakonna valimisreklaame maksumaksja raha eest sigaduseks.
"Palju on räägitud mõnedest, eriti Tallinna linnas toimuvatest sigadustest, mida paljud valijad mõistavad ühemõtteliselt tegelikult ühelt poolt valimisreklaamina, mida tehakse maksumaksja raha eest, teiselt poolt aga ka võimaliku õigusrikkumisena korruptsioonivastase seaduse tähenduses," märkis ta.
"Üks linnaosavanem, kujutage ette, kutsub üles maksumaksja raha eest suurel plakatil, et hakkame nüüd koos käima. Hakkame lihtsalt käima! Varem käimist pole olnud, hakkame lihtsalt käima kõik koos. Ning kujutage ette, hämmastaval kombel 40 päeva enne valimisi või kaks kuud enne valimisi," lisas Vaher.
Siseministri sõnul on siin kindlasti mõtlemiskohta politseile. "Äärmiselt tervitatav on, et seaduses on selge säte 1. aprillist, mis sellist käitumist selgelt mõistab hukka," viitas ta uuele korruptsioonivastasele seadusele, mille üks säte kehtestab avaliku vahendi korruptiivse kasutamise eest vastutuse.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Sots Andres Anvelt küsis riigikogu infotunnis siseminister Ken-Marti Vaherilt, kas tema valitsemisalas tegutsevad ja selle sätte kohaselt väärtegu menetlevad ametkonnad on linnapildis – ja mitte ainult Tallinnas – valijaid eksitavate reklaamide osas alustanud menetlusi.
"Politsei minule teadaolevalt on alustanud ühe asja menetlemist. Ma olen täiesti kindel, et põhjalikult kaalutakse ka, eriti siin vahetult enne valimisi toimuvate võimalike seadserikkumiste osas menetlusi. On selge, et otsustaja saab olla ainult politsei, kes on Eesti Vabariigis sõltumatu. Nemad teevad oma otsused lähtuvalt tehioludest [teo või sündmuse objektiivsed asjaolud – toim.]. Siin ei ole oluline, et keegi peab esitama avalduse või kaebuse, politsei saab sellise menetluse ka ise algatada," rääkis ta.
Vaheri sõnul on asjakohane riigikogu korruptsioonikomisjoni algatus ise koguda teatud juhtumitel – mida on ka meedias mainitud – asjaolusid, selgitusi ja eksperthinnanguid.
Siseministri kinnitusel tasub kaaluda, kas muuta maksumaksja raha eest endale eelisseisundi ostmine, kasutades ära võimupositsiooni, tagasi väärteost kriminaalkuriteoks. "Minu hinnangul on väga tõsiseid küsimusi eelkõige Tallinna linnas, kus oma võimuseisundit kasutatakse korruptiivselt ära sisuliselt selleks, et luua endale põhjendamatuid eeliseid, kasutades selleks maksumaksja raha, selleks ei kasutata hämmastaval kombel mitte erakonna raha, mida paratamatult kõik suuremad erakonnad saavad riigieelarvest, vaid seda tehakse täiendavalt maksumaksja raha eest," märkis ta.
"Minu hinnangul on see tõsine probleem ja ma kasutasin ka sõna sigadus. Sellele sigadusele annavad kindlasti hinnangu valijad. Ma arvan, et mõistlik oleks ka valijatel anda märku sellest korruptiivsest käitumisest, mida me Tallinna mitmetes paikades täna näeme, anda märku siis avalikkusele. Anda märku sellest korruptiivsest käitumisest tänase linnavõimu juures, kus maksumaksja raha on kasutatud, olgu ta siis "Tallinn aitab!" või mingite muude siltide all," rääkis Vaher.
Reformierakonna Tallinna linnapeakandidaat Valdo Randpere kinnitas erakonna pressiteates, et saadab pärast valimisi linnapea Edgar Savisaare 136 000eurose enesereklaami eest arve Keskerakonnale.
"136 000 eurot, et reklaamida linnapea kepikõndi, on üle mõistuse," märkis ta. "Silmagi pilgutamata varastab linnavalitsus kampaaniat tehes raha tallinlaste taskust," lausus Randpere.
"See, et lapsed, autojuhid ja inimeste turvalisus tuleb linnavalitsusele meelde ainult valimiskampaania ajal, on vale. Samuti on vale, et selle näilise heaolu reklaamimiseks ja suurte plakatite tegemiseks kasutatakse tallinlaste raha," kommenteeris ta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!