Jaapani peaminister Shinzo Abe plaanib esimest korda 1997. aastast käibemaksu tõsta, lootes, et seekord läheb teisiti - toona vajus maailma suuruselt kolmas majandus tagasi langusesse ning peaminister Ryutaro Hashimoto jäi ametist ilma.
Abe plaanib 3 protsendipunkti suurust käibemaksu tõusu 8%-le paralleelselt meetmetega majanduse ergutamiseks.
"Abe annab endale aru, et majanduse kraavi pööramine on Abenomicsi (Jaapani praegusse valitsuse majanduspoliitika, mille eesmärk on riik pikalt väldanud deflatsioonist radikaalsete meetmetega välja tuua - toim.) lõpp," ütles agentuurile Bloomberg Bank of America analüütik Masayuki Kichikawa. "1997. a õnnetu katse käibemaksu tõsta on kinnistunud kõigi Jaapani poliitikute mälus."
Konkreetsemad plaanid avalikustab Abe homme. Käibemaksu tõusu eesmärk on tuua valitsuse eelarvesse lisatulusid, et hakata vähendama Jaapani võlakoormat, mis noolib juba 250% taset SKPst.
Artikkel jätkub pärast reklaami
"Abe on ohust teadlik - kui ta läbi kukub, ei julge keegi järgmised 15 aastat maksumäära puutuda," ütles Jaapani majandusminister Akira Amari. Minister ütles, et kui maksumäära tõus 8%-le annab tagasilöögi, jääb ära 2015. aastaks kavandatud maksumäära tõstmine 10%-le.
Maksu negatiivse mõju pehmendamiseks plaanib valitsus meetmeid, mille hulgas on maksusoodustused firmadele, mis palku tõstavad, investeeringutoetused, soodustused eluaseme ostjatele, infrastruktuuri investeeringud 2020. a Tokyo olümpiamängudeks. Laual on ka ettevõtte tulumaksu kärped.
Võrreldes 1997. aastaga on erinev, et pangalaenud on kasvamas, kinnisvaraturul on märgid hindade kosumisest ning firmade kontodel pea rekordilised sularahakogused. Firmade kasumeid on suurendanud jeeni 21%ne odavnemine USA dollari suhtes, mille taga on Jaapani keskpanga jõulised meetmed rahapakkumise suurendamiseks.
Teises kvartalis kasvas Jaapani majandus aasta baasil 3,8% tempos pärast 4,1% suurust kasvutempot esimeses kvartalis.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!