Paavst Franciscus rünnak mõningate kapitalismi väärtuste suunas on lõkkele puhunud pikka aega kestnud debati kristluse ja vaba turu omavahelise sobivuse kohta.
Hiljuti valitud paavst jätkas kiriku taaselustamist avameelse avaldusega “piiramatu kapitalismi uue türannia vastu”.
“Mõned inimesed jätkavad teooriate, mille kohaselt eeldatakse, et majanduskasv, mida toetab vaba turg, toob kaasa suurema õigluse maailma,“ kirjutas ta vastuväidetes. “See teooria aga pole faktidega kunagi kinnitatud ning väljendab toorest ja naiivset usaldust nende headusesse, kes tegelikult kasutavad ära oma majanduslikku võimu.”
Katolikul kirikul on aga endalgi kohati vastuoluliselt Vatikanis toimiv pank ning ajalooliselt on see alati tervitanud jõukaid kliente.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Siiski, piibel ütleb üsna selgelt, et rikastel inimestel on keeruline taevasse pääseda. Tõenäoliselt on mitmeid rahvusvahelisi ettevõtteid, mis võiksid maksude maksmise osas eeskujuks võtta Matteuse 22:21 psalmist, andes keisrile, mis kuulub keisrile.
Üks teooria toetaja, kes usub, et äri võib aidata rohkem inimesi vaesusest välja kui filantroopia, on Goldman Sachsi tegevdirektor Lloyd Blankfein, kes on lausunud kuulsad sõnad oma tegevuse kohta, öeldes, et ta teeb “Jumala tööd” investeerimispangas.
“Paavst Franciscus on keegi, kes on kogu oma elu Argentiinas elanud. Ta on elanud üle nii finantskriisi kui kogenud seda, mis juhtub siis, kui turud viivad riigi põhja. Ta on mitte-läänlane, kes tuletab lääne inimestele meelde mis juhtub siis, kui turud hakkavad allamäge veerema,” märkis katoliikliku ajalehe The Tablet online toimetaja Abigail Frymann.