Eelmise aasta viimases kvartalis pidurdusid selgelt Põhjala riikide majanduskasv ja tööstustootmine. Swedbanki hinnangul on peamiste kaubanduspartnerite nõudluse taustal Eesti eksportiv sektor püsinud väga tugevana.
"Kuigi Euroopa Komisjoni poolt avaldatavates Eesti tööstuse kindlustunde indeksites kajastub juba mitmendat kuud välistellimuste selge nõrgenemine, pole see reaalsetes ekspordimahtudes veel täheldatav," ütles Swedbanki Balti investeerimiskeskuse analüüsi osakonna juhataja Kristjan Tamla. "See on hea näide, kuidas ka nõrga välisnõudluse keskkonnas võib väikese riigi toodang õige turunishi juures kasvada."
Tamla sõnul on nii püsinud ka Eesti majanduse välistasakaal üllatavalt tugevana - vaatamata kasvanud investeerimisaktiivsusele pole väliskaubanduse bilanss terve 2012.a jooksul märkimisväärselt halvenenud.
"Edaspidi on siiski alust oodata ekspordimahtude kasvu pidurdumist ning tõenäoliselt ka välistasakaalu halvenemist. Mõned suuremad infrastruktuuri investeerimisprojektid on jõudmas staadiumisse, kus importsisendi osakaal on kasvamas," prognoosis Tamla.
Seotud lood
Eelmise aasta novembris eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1,15 miljardi euro väärtuses ja imporditi Eestisse 1,14 miljardi euro eest, teatab statistikaamet.
Lõppenud aasta novembris kiirenes ekspordi kasv aastataguse perioodiga võrreldes üheksa protsendini. Suhteliselt tugevat ekspordi kasvu toetasid eelkõige masinad ja seadmed, eriti mobiilsideseadmete väljavedu Rootsi.
Valimistega seotud ebakindluse möödumine koos optimismiga ärisõbraliku lähenemisviisi suhtes USA uue administratsiooni ametiajal on suurendanud investorite usaldust ja aidanud kaasa aktsiaturu tõusule. Kuna Donald Trump on praeguseks Ovaalkabinetti naasnud, võib tema eeldatav majanduspoliitika avaldada erinevatele sektoritele märkimisväärset mõju.