Sirje Rank • 15. aprill 2013 kell 11:44

Ligi: pangandusliidu loomine võib takerduda

Rahandusminister Jürgen Ligi möönis, et Saksamaa seisukoht, et ilma ELi aluslepingute muutmiseta pole pankade jaoks ühtse kriisihaldusmehhanismi loomiseks vajalikku juriidilist alust, võib protsessi takerdada.

„Protsess võib takerduda, aga ei pruugi,“ ütles Ligi täna pressikonverentsil, märkides, et näiteks Euroopa Komisjon on pigem seda meelt, et aluslepingu muutmine ei ole vajalik. Komisjon plaanib eelnõu ühtse kriisihaldusmehhanismi loomiseks esitada juunis.

Samas on Saksamaa retoorika Ligi sõnul väga jõuline. "Saksamaa arvab, et ilma aluslepingut muutmata õiguslikku alust pangandusliidule ei teki," ütles Ligi.

Nädalavahetusel Iirimaal Dublinis toimunud ELi rahandusministrite mitteametlikult kohtumisel ütles Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble, et pangandusliidul on iva ainult siis, kui paigas on ka mehhanismid pankade restruktureerimiseks ja vajadusel nende tegevuse lõpetamiseks. „Kui me aga Euroopa tasandil selliseid institutsioone tahame, siis eeldab see aluslepingute muutust,“ ütles Schäuble.

Aluslepingute muutmine oleks pikk ja vaevaline protsess. Dublinis rõhutasid Euroopa Keskpanga esindajad, sealhulgas asepresident Vitor Constancio, et tulevaks aastaks, kui käivitub pangandusliidu esimene etapp ehk ühtne järelevalve Euroopa Keskpanga tasandil, peaksid paigas olema ka vähemalt kriisilahenduse mehhanismi piirjooned.

Aluslepingute muutust on Saksamaa hinnangul vaja Euroopa Keskpanga rahapoliitika kujundamise ja järelevalve funktsiooni selgemaks lahutamiseks.

Eesti on selles vaidluses Jürgen Ligi sõnul pigem mõjutatud oma olukorrast. „Meil on pangandusliit (Balti-Skandinaavia – toim.) nii hästi toiminud, et pole vaja kirglikult sekkuda,“ ütles Ligi, lisades, et Eesti esmane huvi on Rootsi pangandusliiduga liitumine.

Hetkel kuum