Juriidiline hinnang selgitab, kas KIKi abiraha toel Sillamäe prügilasse jäätmekütuse tootmise püsti pannud Ecocleaner järgis reegleid ja antud lubadusi. Keskkonnainvesteeringute keskuse (KIK) juhatuse esimees Veiko Kaufmann märkis, et KIK toetas projekti 2007. aastal ja pärast seda on palju muutunud, sealjuures sai teoks äririsk, millega ettevõtja pidi arvestama.
Kuigi raha väljamaksmiseni olid kõik nõuded täidetud, ei tähenda see tema sõnul, et KIK teemast distantseeruks. “Vastupidi, oleme kohtunud Ecocleaneri esindajatega ja kontrollinud, et soetatud varasid kasutati projekti käigus sihipäraselt ja nad on alles. Ecocleaner on väljendanud huvi kasutada seadmeid mujal samalaadse tegevuse jätkamiseks,” lausus Kaufmann.
Otsus pärast analüüsi. Kaufmanni sõnul tuleb hinnata, kas Ecocleaner käitus pärast projekti käivitamist, seadmete soetamist ja töölepanekut korrektselt.
“KIKil on plaanis tellida täiendav juriidiline hinnang. Selgitamist vajab, kas Ecocleaner järgis KIKi toetuse saamise reegleid ja lubadusi, mis ta toetuse saamise eeldusena välja käis,” märkis Kaufmann.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Pärast analüüsi otsustatakse, kas ja kui suures mahus toetus tagasi küsitakse ning mis saab soetatud seadmetest. Eesmärk on leida lahendus, mis tooks tagasi võimalikult suure summa valesti kasutatud raha.
Lõplik põnts. Äripäev kirjutas eile, et KIKi 600 000eurose abiraha toel Sillamäe prügilas Eesti esimese jäätmekütuse tootmise püsti pannud Ecocleaner on praeguseks uksed kinni pannud. Sillamäe linna ähvardab kohustus prügilast ära vedada umbes 15 000 tonni ümbertöödeldud jäätmeid.
Tehnoloogiliste raskustega maadelnud Ecocleaner sai lõpliku põntsu mullu märtsis, kui Nikolai Ossipenko katkestas jäätmete veo Sillamäe prügilasse.
2012. aastal maksis KIK välja ligi 250 miljonit eurot toetusi. Lisaks jooksvale järelevalvele auditeeriti projektide kulusid 74,2 mln euro ulatuses. Auditid näitasid, et KIKi rahastatud projektide rikkumiste osakaal moodustab alla 0,01% auditeeritud kuludest.