Tooli kohtuasja menetleti puudulikult

 Riigikohus jättis Toomas Tooli turumanipuleerimise otsuse osaliselt rahuldamata, sest ringkonnakohus peab põhjendama Tooli sissetuleku päevamäära arvestamist.

"Riigikohus leidis, et ringkonnakohtu otsusest ei ole jälgitav, millised asjaolud luges kohus Toomas Tooli rahalise karistuse päevamäära suuruse arvutamisel tõendatuks ning millistele konkreetsetele tõenditele ja miks kohus seejuures tugines," selgitas riigikohtu kommunikatsiooniosakonna osakonna juhataja Eveli Kuklane.

Ta selgitas, et sellega rikkus ringkonnakohus Toolile karistust mõistes oluliselt kriminaalmenetlusõigust, mistõttu tuli otsus selles osas tühistada. "Kuna selle küsimuse lahendamine eeldab lisatõendite kogumist, mida riigikohus teha ei saa, tuleb seda küsimust edasi lahendada ringkonnakohtul," märkis Kuklane.

Milliseks rahaline karistus kujuneb, otsustab ringkonnakohus. Riigikohus andis ringkonnakohtule juhtnöörid, milliseid asjaolusid peab Toolile karistuse mõistmisel arvestama. "Ringkonnakohus oli jätnud karistuse määramisel välja selgitamata Tooli vara ligikaudsegi koosseisu ning ei olnud pööranud tähelepanu varaga seotud kohustustele ja kolmandate isikute õigustele, mis mõjutavad vara väärtust. Kui ringkonnakohus need puudused parandab, selgub ka karistuse suurus," märkis Kuklane.

Riigikohus leidis oma tänases otsuses, et ringkonnakohus saanuks arvesse võtta ka Tooli osalusi erinevates ettevõtetes. Börsifirmadest on tal peale Arco Vara suurosalus ka näiteks Silvanos.

Tallinna ringkonnakohus mõistis 2008. aastal Tooli karistuseks 250 päevamäära (ehk 500 000 eurot). Riigikohus viitas nüüd sellele, et Tooli sissetuleku saaks kindlaks määrata kas või sellega, et 2008. aasta suvel liikus tema pangakontolt läbi 154 miljonit eurot, mis tõstaks päevamäära summat kordades.

 

 

 

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas