Sirje Rank • 31. mai 2013
Jaga lugu:

Tööpuudus euroalal rühib rekordilt rekordile

Tööpuudus euroalal lõi aprillis uue rekordi, kerkides 12,2 protsendile tööealisest elanikkonnast, näitavad täna avaldatud Eurostati andmed.

Märtsis oli töötuse määr euroalal 12,1%. Kuuga on lisandunud 95 000 töötut, viies koguarvu euroalal 19,38 miljonile.

"Kõnekam veel kui üldine töötuse määr on liikmesriikide vahel valitsevad suured erinevused," kommenteeris agentuurile Bloomberg Capital Economics LTD ökonomist Jonathan Loynes. See näitab, et majandustsüklilt ja -struktuurilt erinevad majandused ei ela ühe vääringu ja ühesuguste intressimääradega sugugi mõnusalt koos."

Skaala madalaimas otsas oli töötus Austrias 4,9% ja Saksamaal 5,4%. Kõrgeim töötuse määr oli Kreekas (veebruarikuu näitaja, 27%), Hispaanias 26,8% ja Portugalis 17,8%.

Eesti kohta on ära toodud märtsikuine töötuse määr 8,7% tasemel.

Aastatagusega võrreldes kerkis töötuse määr 18 Euroopa Liidu riigis ning kahanes üheksas. Läti ja Eesti on taas need riigid, kus töötuse määr on kõige kiiremini alanenud. Kõige kiiremini on töötus aga tõusnud Kreekas, Küprosel, Hispaanias ja Portugalis.

"Me jookseme ajaga võidu, liiga paljudes riikides on liiga paljud inimesed tööta," ütles sel nädalal Ülemkogu president Herman Van Rompuy, lubades juunikuiseks ELI valitsusjuhtide Ülemkoguks lauale panna ettepanekud majanduskasvu kiirendamiseks ja hõive parandamiseks.

Selle aasta esimeses kvartalis kahanes euroala SKP 0,2%, olles languses kuuendat järjestikust kvartalit. Aprilli alguses kärpis Euroopa Keskpank euroala enim jälgitud baasintressi määra rekordmadalale 0,5% tasemele.

"Euroala majanduses ei ole lihtsalt seda jõudu, et töötus alaneda saaks," ütles Jonathan Loynes.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas