Ken Rohelaan • 8. oktoober 2013 kell 10:04

Kuni 10 000 ehitajat võib töö kaotada

Ehitusettevõtjate liidu juhi Indrek Petersoni sõnul võib lähiaastail töö kaotada kuni 10 000 peamiselt erialase hariduseta ehitajat.

"Kui täna on ehitussektoris keskeltläbi 55 000-60 000 hõivatut, siis võiks ennustada, et 10protsendilise mahuvähenemise juures võiks tööhõives olla väljalangejaid umbes 15 protsenti, mis tähendaks suurusjärgus kuni umbes 10 000 inimest," selgitas Peterson.

Petersoni hinnangul hakatakse töölevõtmisel panustama erialaharidusega inimestele. Kuna liidu tegevdirektori sõnul turg korrastub, siis väheneva töö puhul ei hakata väljaõppinud töötajast loobuma, kui samal ajal töötab ettevõttes hariduseta inimesi. Just haridus saab valiku puhul määravaks.

"Põhjus on selles, et ehitussektor on keeranud suuna allapoole," selgitas Peterson. "2014 on murranguaasta, kus mahtude langus võib olla suurem, kuni 10 protsenti. See kindlasti jätab tagajärje tööhõivele."

Tegevdirektori sõnul on järgmise aasta prognoositav langus veel sellises mahus vähenemine, mida sektor suudab välja kannatada.

"Aasta alguses oli veel paar protsenti (mahtude) kasvu ja teises kvartalis 0,4 protsenti," ütles Peterson. "Aga kõik viitab ikkagi sellele, et kuna Soome ehitussektor on ka kahanemas, siis ekspordi osakaal on paari kvartali jooksul oluliselt vähenenud ja eks siin konkurents tiheneb. Arvata võib, et ka kokkuvõtteks võib aasta tulla miinusega."

Peterson soovitab ettevõtjatel järgmisel aastal paremini hakkama saamiseks oma nišš leida. Hetke seisuga näitavad langustrendi kõik valdkonnad eesotsas üldehituse ja remonditöödega. Ainult teede- ja rajatiste ehituses peaksid investeeringute mahud säilima, kuid sealsetele valdkondadele on uutel tulijatel keerulisem ligi pääseda, kuna Petersoni sõnul on see turg konservatiivsem.

Hetkel kuum