Sirje Rank • 15. oktoober 2013 kell 7:42

USA Senatilt vahelahendus kriisi vältimiseks

USA Senatil oli esmaspäeva õhtul valmimas kokkulepe, mis maailma suurima majanduse maksejõuetuse ohu ajutiselt maandaks, kuid mille õnnestumine pole kindel, kuna kõik kokkulepped peab kinnitama ka Kongressi Esindajatekoda.

Ettepaneku järgi ei ähvardaks USAd juba sel nädalal "tehniline pankrot", kuna Kongress oleks valmis pikendama valitsuse volitusi uute laenude võtmiseks vähemalt veebruari alguseni.

Samuti tehakse lõpp juba enam kui kaks nädalat väldanud USA valitsuse osalisele tööseisakule, leppides kokku uued tähtajad eelarvekõnelusteks. Kongress oleks valmis kinnitama valitsuse töö rahastamise vähemalt jaanuari keskpaigani, vahendas agentuur Bloomberg.

Samas ei ole kindlust, kas Esindajatekoda sellise kokkuleppega lepib. Kell aga tiksub - USA võlalae tõstmiseks, mis tehnilist pankrotti väldiks, on Kongressil aega kolmapäeva südaööni.

Ajaleht Financial Times kirjutas täna, et lahenduse otsimist on aidanud tagant tõugata uus raport, mis näitas, mida USA vabariiklaste ja demokaartide vägikaikavedu on USA majandusele maksma läinud.

Aastast 2010 on see "krooniline düsfunktsionaalsus", nagu leht nimetab, lõiganud ühe protsendipunkti USA majanduskasvust ja põhjustanud kahe miljoni töökoha loomata jätmise, väidab majandusuuringute grupp Macroeconomic Advisers.

Samad analüütikud hindavad, et isegi lühiajaline tehniline pankrot võib kaasa tuua USA majanduse uue languse ning tõsta töötuse määra 7,3 protsendilt 8,5%-le. Põhjuseks riskijulgus vähenemine, finantseerimiskulude kasv ning varade hindade langus.

Hetkel kuum