6. november 2013 kell 21:00

Eesti kavandab uut fondi järgmise Skype’i tekke ergutamiseks

Eesti otsib riskikapitali, et kiirendada tehnoloogia-start-up’ide arengut, mille tagajärjel sünniks järgmine Skype, vahendas Bloomberg.

KredExi juhi Andrus Treieri sõnul plaanib riik uut fondi rahastada 60 miljoniga Euroopa Investeerimisfondist (EIF) ja 20 miljoni euroga erainvestorilt. Fondifond luuakse järgmisel aastal ja see asendab Treieri teatel Eesti Arengufondi senist finantseerimist, kus investeeriti otse ettevõtetesse.

“Kui on ühe suure eduloo ehk järgmise Skype’i võimalus, siis sellest tõenäoliselt piisab, et Eesti eristuks järgmiseks kümneks aastaks,” ütles Treier. Tema sõnul aitab fond n-ö ehitada riskikapitali infrastruktuuri.

Treieri sõnul võiks riik kasutada Skype’i edulugu, kus ettevõte müüdi enne populaarsuse tipu saavutamist. Neli Eesti inseneri asutasid Skype’i koos riskikapitalistide Niklas Zennstromi ja Janus Friisiga. Inseneride Ambient Sounds Investment müüs oma vähemusosaluse Skype’is 2005. aastal eBayle ja kuus aastat hiljem maksis Microsoft Skype’i eest konsortsiumile 8,5 miljardit dollarit.

Eestlaste loodud start-up’id, nagu GrabCad, Erply ja TransferWise, said mullu üle 20 miljoni euro finantseeringuid, millest kuuendik tuli Eestist. Arengufondi teatel on Londonis asetsev inkubaator Seedcamp paigutanud 19% oma investeeringutest eestlaste firmadesse.

Treieri sõnul kavatseb uus riskikapitalifond investeerida kolme-nelja alafondi. “Lisaks start-up’ide finantseerimisele on meie eesmärgiks ka harida fondijuhte, kes oleksid iseseisvalt võimelised leidma uusi erainvestoreid,” lisas ta. “Loodetavasti suudame äratada huvi ka tugevate globaalsete fondide juhtide seas.”

Hetkel kuum