Rainer Saad • 24. jaanuar 2014 kell 6:50

Miks bitcoine pangas ei saa hoida?

Eesti Pank hoiatas, et bitcoinide omanikud võivad oma bitimüntidest jääda ilma, kui arvutis puudub vajalik viirusetõrje või taastevõimalused.

Bitcoini hind on kerkinud 900 dollari lähedale ning seetõttu oleks virtuaalrahast ilma jäämine bitcoini omanikule suur asi.

Kuid miks ei saa bitcoine hoida turvaliselt pangas ning olla kindel, et see ei haihtuks mõne tehnoloogiaprobleemi või arvutiviiruse tõttu?

„E-raha vastuvõtmise, loomise, arveldamisega jne seonduv on e-raha asutuste tegevusala. Kuna Bitcoin ja selle taolised e-valuutad ei ole keskpankade poolt reguleeritud, on väga volatiilsed ning on mõningates aspektides ka ebaturvalised, ei ole nende pangas hoiustamine hetkel võimalik, seda muuhulgas regulatiivsetel, selle valuuta usaldusväärsust puudutavatel ja tehnilistel põhjustel,“ ütles Swedbanki rahapesu tõkestamise valdkonna juht Toomas Tuuling. „E-rahaga seonduvalt on tõstatatud rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise ning rahvusvahelistest sanktsioonidest kõrvale hoidmisega seonduvaid muresid, mida tuleb tõsiselt võtta, seda eeskätt juhul, kui tuvastatakse suure käibega või suure summalisi e-rahaga seotud arveldusi, mis võivad viidata illegaalsele tegevusele.“

E-raha hoiustamine ei pruugi majanduslikult otstarbekas olla ning võib panga mainele mõjuda.

„E-raha hoiustamiseks puudub pangal hetkel ka nähtav majanduslik otstarve, sest tavakasutaja vajab e-raha suhteliselt väikestes summades ning suurtes summades arveldajad ja hoiustajad, kelleks eeskätt võiksid olla e-raha asutused, kujutavad endast riski, mille võtmine ei pruugi majanduslikult otstarbekaks osutuda. Rahvusvaheliselt on nii regulaatorite kui ka suurte pankade suhtumine Bitcoini ja selletaolistesse muudesse e-valuutadesse hetkel kas negatiivne või ettevaatlik, mistõttu võib nende pooldamine praegu pangale rahvusvaheliselt korrespondentpanganduses halvasti mõjuda,“ ütles Tuuling.

Hetkel kuum