Yelleni esimene väljakutse: tegeleda madala inflatsiooniga

Raido Neemre 27. jaanuar 2014, 22:22

Üks Jane Yelleni esimesi väljakutseid Föderaalreservi juhina on tõsta inflatsioonitaset keskpanga eesmärgi, 2%-ni.

Poliitikud pole kahe aasta jooksul suutnud oma eesmärki saavutada ning kärbivad nüüd võlakirjaostu programmi. Inflatsioon tõusis novembris eelmisel aasta novembris 0,9% võrra. Eelmine kord, kui hinnad tõusid 2% või enam, oli 2012. aasta aprillis.

“Iga kuu, mis möödub allpool soovitud inflatsioonimäära, suurendab survet tulla kiiresti lagedale plaaniga, mis kasvu ergutaks,” sõnas Bank of America globaalsete majandusuuringute juht Ethan Harris. “Tasapisi hakatakse mõistma, et see on tõsine risk.”

Bostoni Föderaalpanga president Eric Rosengren sõnas, et liiga madal inflatsioon  kasvatab negatiivse šoki võimalikkust majanduses, mis võib viia deflatsioonini. See omakorda võib põhjustada tarbimise aeglustumist veelgi madalamate hindade ootuses, mis sunnib ettevõtteid investeeringuid ning uute töötajate palkamist edasi lükkama, kuna nõudlus nende toodete järele väheneb.

“Veelgi enam, püsivalt madal inflatsioon võib teoreetiliselt kahjustada keskpanga usalduslikkust,” sõnas Rosengren.

“Kui Föderaalreserv seab eesmärgi, kuid ei suuda seda saavutada mõistlikus ajavahemikus, võidakse kahtluse alla seada ka selle võime saavutada ka keskpikas ja pikas perspektiivis.”

“Üheks põhjuseks, miks inflatsioonitase on nii madal olnud, on see, et hariduskulud ei kasva enam nii kiiresti kui varem ning toodete nagu uued autod ja rõivad, on üsna soodsad tänu mitte nii tugevale majandusele,” sõnas Pierpont Securities majandusanalüütik Stephen Stanley.

Kuna Yellen nö päris liig-madala inflatsioonimäära, siis antakse talle sellega tegelemiseks natuke armuaega. Kui aga aasta pärast pole midagi muutunud, siis on see aga probleemiks,” sõnas Stanley. “Tõenäoliselt ollakse 1% suhtes kannatlikud, kuid kui inflatsioonimäär kukub veelgi, siis saab see juba murettekitavaks.”
Föderaalreservi ametnikud langetasid detsembris oma ennustusi inflatsioonimäära kohta. Nad sõnasid, et hinnad tõusevad käsoleval aastal 1,4-1,6% võrra. Mitte keegi neist ei julgenud ennustada, et Föderaalreserv suudaks sellel aastal täita oma 2% inflatsioonimäära eesmärki.

“Me kutsume inflatsiooni uueks töötuse määraks,” sõnas Credit Suisse Group majandusanalüütik Dana Saporta.

“Miks inflatsioon jääb Föderaalreservi eesmärgist nii kaugele, on raske öelda, eriti arvestades seda, et võlakirjaostu programmi on juba kärbitud.

“Keskpankuritel hakkavad juba ideed, kuidas majanduskasvu ergutada, otsa saama, kuid investorid säilitavad lootuse ja kindlustunde, et Föderaalreserv teeb kõik, mida suudab, vältimaks deflatsiooni,” sõnas Saporta.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. January 2014, 22:22
Otsi:

Ava täpsem otsing