Ettevõtete maksud avalikuks

Piret Reiljan 10. veebruar 2014, 15:27

Kaubandus-tööstuskoja ettepanekul koostatud seadusemuudatuse jõustumisel hakkab maksuamet avalikustama kord kvartalis juriidiliste isikute ja FIEde tasutud kõigi maksude summasid.

Vastav seaduseelnõu saadeti täna rahandusminister Jürgen Ligi poolt allkirjastatuna kooskõlastusringile. Eelnõu paneb ette, et maksu- ja tolliameti kodulehel hakkab kord kvartalis ilmuma nimekiri juriidilistest isikutest ja FIEdest koos nende poolt tasutud kõigi maksude koondsummaga. Avaldatav teave näitab, kui palju on isik reaalselt panustanud riigieelarvesse, ütleb seaduseelnõu seletuskiri.

Avalikustatavas maksusummas lähevad arvesse kõik riiklikud maksud, sh töötajate brutopalgas sisalduv füüsilise isiku tulumaks. Lisaks riiklikele maksudele arvestatakse ka töötuskindlustusmakseid ja kogumispensioni makseid. Kui eelnõu vastu võetakse, avalikustatakse esimesed maksusummad tänavu kolmanda kvartali lõpus.

„Kaubanduskoja arvates on aeg küps selleks, et avalikustada suurimad maksumaksjad ettevõtted,“ kommenteeris koja initsiatiivi selle juhatuse esimees, ehitusfirma Nordecon suurim aktsionär Toomas Luman. Ta lisas, et kuna avalikustatakse kõigi maksude summa, siis ei saa see riivata kellegi ärihuve, sest jaotus erinevate maksude vahel jääb saladuseks. „Arvame, et avalikkusel on õigus teada, kelle maksetest riigieelarve täitub,“ märkis Luman.

Rahandusminister Jürgen Ligi ütles, et talle imponeerib väga, et ettevõtjatelt endilt on tulnud selline idee ja toetusavaldus ausale konkurentsile ning et ei jää vale muljet, nagu see oleks valitsuse ühepoolne huvi. Taoline maksude avalikustamine töötab Ligi sõnul näiteks Taanis ja Leedus ning seal olevat isegi auasi maksupanusega nähtav olla. „Loodan, et ka meil nii läheb, see võiks olla avalikkusele meeldetuletus, et oma riik püsib ettevõtjate ja kodanike maksudel, ning tõsta ka ettevõtjate enamasti alahinnatud positsiooni ühiskonnas,“ sõnas Ligi.

TAUST

Maksukorralduse seadusse tahetakse lisada lõige, mille kohaselt avaldab maksu- ja tolliamet edaspidi oma veebilehel maksukohustuslaste tasutud kõikide riiklike maksude, kogumispensioni maksete ja töötuskindlustusmaksete summad kassapõhises arvestuses. Seejuures on riiklikud maksud järgnevad: tulumaks (nii füüsilise isiku kui ka juriidilise isiku tulumaks), sotsiaalmaks, maamaks, hasartmängumaks, käibemaks, tollimaks, aktsiisid ja raskeveokimaks.

Summad avaldatakse kord kvartalis. Tasutud summade avalikustamisel võetakse arvesse kalendriaasta jooksul tasutud summad kassapõhiselt ja kumuleeruvalt. Avaldatav teave näitab, kui palju on isik reaalselt panustanud riigieelarvesse. Tasutud summadest arvatakse maha maksuhalduri poolt rahuldatud (ettemaksukontole kantud) tagastusnõuded.

Andmed avaldatakse igale kvartalile järgneva kuu 10. Kuupäevaks aasta algusest summeeritult. Eelnõu kohaselt toimub esimene avaldamine tänavu 10. oktoobriks ehk kolmanda kvartali kohta.

Allikas: maksukorralduse seaduse ja käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu seletuskiri

Pikemalt loe homsest Äripäevast.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    13. February 2014, 12:22
    Otsi:

    Ava täpsem otsing