Tamla: tööjõumaksu tasuja peaks saama ka vastuteene

Eliisa Matsalu 18. veebruar 2014, 17:30

Tööjõumaksude iseloomu tuleks muuta, et selle tasuja tajuks ka otsest vastuteenet, ütles Swedbank Investeerimisfondi AS juhatuse liige Kristjan Tamla.

Äripäev kirjutas täna, et Eesti kuulub tööjõu maksustamise suuruse poolest Euroopa ülemisse otsa. Rahandusminister Jürgen Ligi arvates peaks maksusüsteemi pisut kohendama, näiteks võiks sotsiaalmaks olla brutopalga osa.

Järgneb Kristjan Tamla kommentaar:
Eesti maksusüsteemi võimalikke arenguid tuleks vaadata laiemas perspektiivis kui lihtsalt mõne üksiku konkreetse maksumäära muutmine või maksukohustuse ülekandmine erinevate maksusubjektide vahel.

Eesti ja ka enamike teiste Euroopa riikide majanduse edasiste arengute seisukohalt on pikemas perspektiivis üheks oluliseks küsimuseks see, kuidas suudetakse toime tulla elanikkonna vananemist tuleneva kasvava survega sotsiaalkulutustele. See teema puudutab võrdselt nii riigieelarve tulude (sh erinevad maksud) kui ka kulude poolt. Olukorras, kus suurt osa sotsiaalkulutusi (pensione ja arstiabi) rahastatakse põhiliselt tööjõu maksude arvelt, saab vananeva elanikkonna tingimustes olema surve nende maksumäärade ja/või maksubaasi tõusmisele.

Seetõttu oleks eelkõige tervitatavad sellised meetmed, mis aitaksid tänaseid tööjõu maksude iseloomu muuta rohkem maksete laadseteks – kulutused, mille suhtes selle tasuja tajub ka otsest vastuteenet. See võimaldaks leevendada kõrgema maksukoormuse võimalikku negatiivset mõju tööturule.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    18. February 2014, 17:31
    Otsi:

    Ava täpsem otsing