Sirje Rank • 24. veebruar 2014 kell 10:34

Ukraina vajab välisabi 35 miljardit dollarit

Ukraina vahevalitsus, mis on andnud korralduse põgenenud presidendi Viktor Janukovitši vahistamiseks, hindab, et riik vajab maksejõuetuse vältimiseks välisabi 35 miljardit dollarit, kirjutab Bloomberg.

Ukraina parlamendisaadikud panevad Janukovitši tagandamise järel kokku koalitsioonivalitsust, mida on lubanud toetada nii Euroopa Liit kui USA.

Janukovitš ja veel rida ametiisikuid pandi tagaotsitavate nimekirja seoses nende rolliga meeleavaldajate ja miilitsa vahel puhkenud vägivallas, mis nõudis vähemalt 82 inimelu, teatas siseministri kohusetäitja Arsen Avakov.

Rahandusministri kohusetäitja Juri Kolobov teatas valitsuse veebilehe vahendusel, et riigi rahanduses on olukord raske, kuid kontrollitav. Kolobov pakkus välja rahvusvahelise doonorite konverentsi korraldamise, millest võtaksid osa EL, USA ja teised riigid. Ministeeriumi hinnangul oleks selleks ja tulevaks aastaks vaja 35 miljardi dollari suurust välisabi paketti.

Eile hoiatas parlamendi spiiker Oleksandr Turtšinov, kes täidab presidendi ülesandeid, et Ukraina majandus on maksejõuetuse eelseis seisundis. "Ukraina majandus riskib kontrolli alt välja minna," teatas ta valitsuse veebilehe vahendusel.

"Uue valitsuse ülesanne on peatada olukorra halvenemine, stabiliseerida valuuta, tagada õigeaegne palkade ja pensionide väljamaksmine, võita tagasi investorite usaldus ja luua uusi töökohti," ütles ta. "Teine prioriteet on naasta Euroopaga integratsiooni teele."

Endise peaministri Julia Tõmošenko partei liikme Mõkola Tomenko sõnul on peaministri kandidaatideks Tõmošenko, partei juht Arseni Jatsenjuk ning miljardärist endine majandusminister Petro Porošenko.Värskelt vanglast vabanenud  Tõmošenko eitas hiljem peaministriks pürgimise kava ning sellist ambitsiooni ei ole ka opositsiooniliidril ja partei UDAR juhil Vitaliu Klitškol.

IMFi juht Christine Lagarde teatas Sydneys G20 riikide kohtumise järel toimunud pressikonverentsil, et IMF on valmis Ukraina majandusele abi pakkuma.

USA rahandusminister Jacob J. Lew ütles, et USA on valmis toetama Ukraina naasmist demokraatliku arengu teele. Sama kinnitas Suurbritannia rahandusminister George Osborne. "Meie oleme siin valmis kohe, kui teisel pool on keegi telefonitoru otsas," ütles Osborne Sydneys. "Me peaksime seal oma tšekiraamatuga kohal olema, et aidata ukrainlastel oma riik üles ehitada."

ELi kõrge välisesindaja Catherine Ashton sõidab taas Kiievisse, et parteide juhtidega kohtuda.

Venemaa peatas vägivalla ägenedes oma 15 miljard dollari suuruse abipaketi Ukrainale ja võib abi andmist jätkata alles siis, kui uus valitsus on moodustatud, vahendas RIA Novosti Venemaa rahandusministri Anton Siluanovi sõnu.

Poliitiline kriis on kohati süvendanud Ukraina polariseerumist - Odessas avaldas umbes 2000 inimest meelt Venemaaga sidemete tihendamise poolt. Kertšis asendati Ukraina lipp linnapea hoonel Venemaa ja Krimmi lipuga, vahendasid uudistekanalid.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov süüdistas laupäeval tehtud avalduses Ukraina opositsiooni relvastatud ekstremistide juhiste täitmises, mis kujutab otsest ohtu põhiseaduslikule korrale Ukrainas.  Venemaa kutsus oma saadiku Kiievist Moskvasse konsultatsioonidele.

Valge Maja julgeolekunõunik Susan Rice ütles, et USA teeb Euroopa partneritega koostööd, et aidata rahastada Ukraina majanduse toibumist, hoiatades Venemaad, et vägede riiki toomine oleks väga suur viga. "See ei ole ei Ukraina, Venemaa, Euroopa ega USA huvides, et riik lõheneks," ütles Rice telekanalile NBC. "See ei ole kellegi huvides, et uuesti vägivald puhkeks ja olukord halveneks."

Venemaa peab tunnistama Ukraina Euroopa valikut, ütles Turtšinov oma avalduses. "Me oleme valmis dialoogiks Venemaa tippametnikega uutel, tõeliselt võrdsetel alustel," ütles ta.

Turtšinovi ajutise kontrolli all on ka praegune vahevalitsus.

Parlament kiitis heaks ka meetmed nende isikute vastutusele võtmiseks, kes on süüdi vägivalla puhkemise.

Janukovitši lennuki pidasid piirivalvurid Donetskis kinni ega lasknud tal riigist lahkuda. Janukovitš sõitis seepeale Krimmi, teatas Avakov."Tsiviilisikute massimõrva suhtes algatati kriminaalasi," ütles Avakov. "Janukovitš ja teised ametnikud on kuulutatud tagaotsitavaks."

Janukovitši Regioonide partei süüdistab presidenti.

"Me mõistame hukka Janukovitši põgenemise ja argpüksina käitumise," teatas partei veebilehel tehtud avalduses. Partei mõistis hukka kuritegelikud korraldused, mis tõid kaasa ohvrid, tühja riigikassa, suure võlakoorma ja häbi ukrainlaste ja kogu maailma ees.

Turgudel on pinge veidi järele andnud. Ukraina võlakirjade hind on täna tõusnud - 2023. a maksmisele tuleva võlakirja tootlus alanes 84 baaspunti võrra 9,36%-le. Juunis maksmisele tulevate võlakirjade tootlus alanes 17,78%-le. Börsiindeks tõusis.

Grivna nõrgenes 3,5% 9,275 grivnale dollarist.

Viimase aastaga 28% kahanenud valuutareservid olid jaanuari lõpu seisuga 17,8 miljardit dollarit. Sel ja tuleval aastal ulatuvad Ukraina riigi kohustused agentuuri Bloomberg andmeil intresse arvestamata 17 miljardile dollarile.

Goldmani analüütikud prognoosisid, et selle kuu lõpuks on Ukraina valuutareservid kahanenud 12 miljardile dollarile.

Hetkel kuum