Kiiev protestijate käes

Sirje Rank 22. veebruar 2014, 14:50

Ukraina parlament hääletas pärastlõunal 328 poolthäälega presidendi tagandamise ja uute valimiste korraldamise poolt maikuu lõpus.

Endine peaminister Julia Tõmošenko, kelle president Viktor Janukovitš 2011. aastal vahistada lasi, sai täna vanglast vabaks.

Protestijad hõivasid täna Kiievis valitsuse ja julgeolekuteenistuse hooned ning võtsid enda kätte ka president Viktor Janukovitši uhke villa, nõudes praeguste võimulolijate tagasiastumist.

President Viktor Janukovitš on pealinnast lahkunud ning viibib Harkovis. President nimetas teleintervjuus toimuvat riigipöördeks ja vandalismiks ja kinnitas, et ei kavatse ei riigist põgeneda ega tagasi astuda.

Opositsiooni liidrid ja president Janukovitš allkirjastasid reedel kokkuleppe, mis nägi ette põhiseadusreformi, koalitsioonivalitsuse moodustamise ja erakorralised presidendivalimised hiljemalt detsembris. Protestijaid see kokkulepe ei rahuldanud. Nõutakse Janukovitši kohest lahkumist.

Ukraina siseministeerium tegi laupäeval avalduse, et teenib üksnes Ukraina rahvast ja jagab täielikult inimeste soovi viivitamatuteks muutusteks.

Ukraina parlamendi spiiker ja Janukovitši lähedane liitlane Volodõmõr Rõbak astus laupäeval ametist tagasi. Asemele valiti opositiooni üks liidreid Oleksandr Turtšõnov, kes täidaks ka presidendi kohustusi uute valimiseni kui president ametist tagasi astuks.

"Kiievis toimuv ei ole riigipööre," säutsus Ukrainas reedel sõlmitud kokkulepet vahendanud Poola välisminister Radoslaw Sikorski ?Twitteris.  "Valitsushooned jäeti maha. Parlamendi spiiker valiti legaalsel teel. President Janukovitšil on 24 tundi aega, et 2004. a konstitutsioon seaduseks kinnitada." Täna oli Sikorskil telefoniühendus ÜRO peasekretäri Ban Ki-mooni ja Venemaa välisministri Sergei Lavroviga.

"Ukraina territoriaalne ühtsus on fundamentaalse tähtsusega," säutsus Rootsi välisminister Carl Bildt. "Seda garanteerivad Venemaa ja kõik ELi riigid."

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. February 2014, 14:07
Otsi:

Ava täpsem otsing