Romet Kreek • 12. märts 2014 kell 6:29

Ultimaatum Venemaale

Saksamaa teatas Venemaale, et kui järgmiseks nädalaks ei ole Krimmis olukord muutnud, riskib Venemaa lisasanktsioonidega.

"17. märtsil arutab EL karmimaid sanktsioone Venemaale, kui Venemaa ei ole muutnud oma tegevust,“ ütles eile Eestis Saksa välisminister Frank-Walter Steinmeier. Ta lisas, et Krimmis tuleb peatada 16. märtsiks plaanitud referendum teemal, kas Krimm peaks liituma Venemaaga.

Võimult kukutatud Ukraina president Viktor Janukovitš ütles Venemaal, et Kiievis võimul olijad kütavad üles fašiste ja ultranatsionaliste, kes levitavad Ukrainas korratusi.

„Meie ei soovi konfrontatsiooni, kuid Venemaa-poolne tegevus on muutnud ettevalmistused hädavajalikuks,“ ütles Steinmeier Tallinnas. „Me kiirustame Venemaad kasutama viimast diplomaatilist võimalust vältimaks kriisi paisumist. Vastasel korral ei parane Euroopa ja Venemaa suhted.“

EL teatas läinud nädalal Venemaa vastaste sanktsioonide kolmeastmelisest protsessist. Need algasid kaubandus- ja viisavabaduskõneluste peatamisega. Teine aste näeb ette varade külmutamist ja seni veel määratlemata ametnike reisikeeldu, kui Venemaa boikoteerib Ukraina olukorra lahendamiseks rahvusvahelisi kõnelusi. Kolmas aste toob kaasa täiendavad ja kaugeleulatuvad tagajärjed, kui Venemaa jätkab Ukrainas olukorra destabiliseerimist.

Olukord kujutab Venemaa majandusele väga keerulist tagasilööki, kirjutas Citigroupi analüütik Ivan Tšakarov. Ta kärpis Venemaa 2014. aasta majanduskasvu prognoosi 2,6 protsendilt ühele protsendile.

Venemaa aktsiaturg on tänavu kukkunud 21,4%. Rubla on nõrgenenud dollari vastu 9,7%. Ukraina grivna on tänavu kukkunud 10,7%. Ukraina majandus kasvas neljandas kvartalis aastases arvestuses 3,3%.

Poola peaminister Donald Tusk ütles eile Varssavis, et püüe allutada Krimm on vaid üheks astmeks Venemaa suuremas strateegias, mille eesmärk on hävitada Ukraina iseseisvus. Ta ütles, et olukord ei ole kunagi olnud nii tõsine kui praegu.

Vene väed on Ukraina piirivalve andmetel võtnud oma kontrolli alla Kertši praamiliikluse ja blokeerinud sadamad. Luurepildid näitavad, et Venemaa on võtnud oma kontrolli alla poolsaarele viivad teed.

Ukraina julgeolekuteenistus teatas eile, et on pidanud kinni Donetskis ja Luhanskis sabotöörid, kes võivad olla Vene luureohvitseid ja kelle eesmärk on korraldada rahutusi. European Policy Centre analüütik Amanda Paul ütles, et eksisteerib oht, et Venemaa sissetung laieneb lõpuks ka Ukraina idaossa.

„Krimm paistab tugevalt Vene kontrolli all, mistõttu nüüd võivad nad alustada mängu Ukraina idaosaga,“ ütles ta Brüsselist. „Ukraina püüab teha parimat, et mitte provotseerida Venemaa agressiooni. Olukord on selline, nagu oleksid sul kodus vargad ja sa seisad kõrval ning vaatad käed rüpes pealt.“

Hetkel kuum