Rainer Saad • 14. märts 2014 kell 10:11

LHV: investorid on teadmatuses

LHV Panga analüütiku Joonas Joosti sõnul ei ole täna Balti börsidel toimuv otseselt seotud pühapäevase Krimmi referendumiga, vaid investorid on pigem teadmatuses tulevikustsenaariumide osas.

„Ilmselt on päris suur osa Balti turgudel praegu toimuvatest hinnaliikumistest seotud Venemaa ja Ukraina kriisiga. Otseselt ei ole põhjuseks Krimmis toimuv referendum, vaid üldisem teadmatus tulevikustsenaariumide osas - milliseks kujunevad Venemaa-vastased sanktsioonid ning milliseks nende mõju. Millised saavad olema Venemaa "vastumeetmed" ning nende mõju?” ütles Joost.

Ka makroandmed lisavad musta tooni. „Lisaks toetavad täna börsidel toimuvat hiljutised uudised Hiina majanduse ees seisvatest väljakutsetest. Kuigi Baltikumi turge need otseselt ei mõjuta, siis avaldasid need eile õhtul mõju USA turgudele ning mõjutavad ka tänast meelsust Aasia turgudel. Baltikumi väiksuse tõttu mõjutavad tihti globaalsed trendid ka kohalikke hindu kuigi nende uudiste otsene mõju kohalikele ettevõtetele on reeglina väike,” sõnas Joost.

Kas täna on Balti börsidel paanika ja tegemist on hoopis ostu kohaga? „Täpseid hinnanguid sellele küsimusele saab anda kunagi tulevikus olukorrale tagantjärele vaadates. Selge see, et riskid ettevõttetele, kelle toodangust suurem osa müüakse just Venemaa ja Ukraina turgudel (Silvano Fashion Group, Grindeks ja Olainfarm), on suuremad, samas näiteks Tallinna Vee majandustulemustele on nende sündmuste võimalik mõju palju kaudsem,” lisas Joost.

 

Hetkel kuum