Päev börsil: Yellen tõi müügilaine ka Aasia börsidele

Romet Kreek 20. märts 2014, 09:43

Eile üllatas USA keskpank vihjega, et lisaks sellele, et igakuine võlakirjaostuprogramm väheneb, võib juba järgmise aasta kevadel oodata USAs baasintressimäära tõusu. Seda juhul, kui töötusmäär langeb.

See tuli investoritele välguna selgest taevast, kes lootsid, et ülilõtv rahapoliitika ja madal intressimäär kestavad veidi kauem.

Reutersi küsitletud USA 17st võlakirjadiilerifirmast 10 ootavad ikka alles esimest intressitõstet 2015. aasta teises pooles ja 4 alles 2016. aastal. USA futuuriturg reageeris kiiresti ja hindab tuleva aasta maist kuni juunini intressitõusu tõenäosuseks 50%. Varem oodati seda tuleva aasta maist juunini.

USA aktsiaturg langes eile olenevalt vaadatavast aktsiaindeksist 0,6-0,7%.

Föderaalreservi vihje põhjustas müügilaine ka Aasia aktsiaturgudel. Vähemalt 1% võrra laskusid Jaapani, Hiina, Hongkongi, Taiwani ja Austraalia aktsiaturud. Indoneesia aktsiaturg langes suisa 2,3%.

USA valitsuse lühiajaliste võlakirjade hinnad tegid ligi kolme aasta suurima kukkumise ja tootlused tõusu, kuna keskpanga juht Janet Yellen ütles, et keskpank võib juba sügisel lõpetada igakuise võlakirjade tagasiostu programmi ja sellest kuus kuud hiljem võidakse alustada intressimäärade tõusutsükliga.

See tähendab, et USAs, kuid ka laiemalt maailmas peaks hakkama hindama võimalust, et turgudelt ja pankadest raha hankimine hakkab vähemalt USA dollarites muutuma kallimaks. See võib viia jooksevkonto puudujäägiga maades täiendava varade müügilaineni.

Euroopa aktsiaindeksi futuurid vihjavad, et Euroopa börsidel algab tänane kauplemispäev umbes 1% langusega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    20. March 2014, 09:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing