Anastasija Tido • 4. august 2014 kell 10:50

Krossi andmelao varjus investorid

Vahetult enne valimisi, oktoobris 2013 tutvustas IRLi linnapeakandidaat Eerik-Niiles Kross grandioosset plaani rajada sadade miljonite eurode eest Tallinna Euroopa suurim andmeladu.

Toona koos Data Valley Enterprisesi esindaja Jussi Vartiaineniga projekti esitlenud Kross selgitas Delovõje Vedomostile, et investorite otsingud alles käivad ning ta ei taha partnerite isikuid täpsemalt avada.

Algatajad väitsid, et projekti on kavas investeerida kaasaegse andmelao loomiseks kuni 600 miljonit eurot ja luua 2017. aastaks kuni 200 uut töökohta, kirjutas Delovõje Vedomosti. 

"Seda, kas ehitame Paldiskisse või Muuga sadama piirkorda, otsustame oktoobris, kui Euroopa Komisjon võtab vastu Balticconnectori ja LNG terminali rahastamise otsuse," teatas Data Valley Enterprises (DVE) esindaja Jussi Kalevi Vartiainen.  Tema selgitusel nõuab hoidla varustamine elektrienergiaga rohkem gaasi, mistõttu võtmeküsimus on just LNG voo tagamine Eestisse. Vastuolu tekib aga sellest, et samal ajal on gaasist elektri tootmine kallim kui elektri börsilt ostmine.

Kes investeerib projekti?

DVE osanikeks on viis Eestis registreeritud ettevõtet, kelle omanikud on ühtlasi DVE juhatuse liikmed. Ettevõtte laenuvõime on hinnanguliselt 640 eurot, samas kui plaanitav projekt vajab sadu miljoneid. Delovõje Vedomosti küsimustele Vartiainen ei vastanud. Ettevõtte juhatajaks on valitud Vartiainen, kelle arvel ei ole mingeid erilisi ärisaavutusi. Üks DVE juhatuse liige - Marko Wass - on juhtival positsioonil Taani ettevõtte TDC Soome filiaalis. DV küsis temalt, kas TDC on potentsiaalne investor, kuid Wass ei vastanud.

Eerik-Niiles Krossi selgitusel investorite otsingud alles käivad. „Projekt edeneb hästi. Hetkel on läbirääkimised faasis, milles ei tahaks täpsemalt partnerite isikuid avada. Data Valley Enterprises on hetkel lihtsalt projektijuhtimismeeskond. Investorid ja partnerid ning nende lõplik osakaal selgub lähikuudel,“ selgitas Kross ja lisas, et ses mõttes ei anna äriregistrist näpuga järje ajamine eriti sisulist informatsiooni, kuivõrd põhiosanike lisandudes väheneb projektitiimi osalus üsna väikseks.

Web Solutions Hosting OÜ finantsjuht Dmitri Kostenko rääkis, et reeglina peetakse andmekeskuseid vähekasumlikuks konservatiivseks rahapaigutuseks. Tema hinnangul selline keskus vaid Eestile töötades end ära ei tasu, kuna meie ei kasuta isegi sajandikku selle projekti serverijaamade võimsusest.

„Küsimusi tekitab projekti maksumus - ligi 3000 eurot ruutmeeter (600 miljonit/200 tuhat meetrit). Kui projekt luuakse nullist "võtmed kätte", siis jääb sellest summast väheks,“ arvas Kostenko. „Lisaks sellele on avaldatud, et kavatsetakse ehitada Muugal või Paldiskis, tähendab projektis on masinaruumide vesi- ja õhkjahutus, see aga suurendab märkimisväärselt ruutmeetri hinda,“ arvas ta.

KES ON OMANIKUD:

Data Valley Enterprises on registreeritud Eestis, registrisse kantud 28. novembril 2012. Osanikud:

Biznia OÜ - registrisse kantud  28. novembril 2012, aruandeid veel ei ole. Omanik: Marko Wass. Wass on TDC Finland Oy-s juhtival positsioonil.Speed Channel OÜ - registrisse kantud 28. novembril 2012, aruandeid veel ei ole. Omanik: Jukka Aulis Jääskeläinen.Cerestonia OÜ - registreeritud 2010. aastal, omanik: Paavo Juhani Huhtanen.Divestorum Consulting OÜ - registreeritud 2010. aastal, omanik: Jussi Kalevi Vartiainen.Viljakainen Holding & Investment OÜ - registreeritud 2005. aastal, omanik:  Teppo Tuomas Viljakainen.

MIS ON MIS:

Kavandatava DVE andmekeskuse pindala - 30 000 m23 elektrijaama, igaüks võimsusega 250 mWserverialune pind - 200 000 m2.üldmaksumus kuni 600 miljonit eurotProjekti 1. etapi maksumus - 170 miljonit eurot

 

Hetkel kuum