Kadri Põlendik • 19. august 2014 kell 9:39

Vitsur: mõjuta maksulangus

Töötuskindlustusmakse vähendamine 3%-lt 2,4%-le on kompromiss olukorras, kus töötukassal on suured reservid, kuid riigi rahanduses on olukord keeruline, ütles majandusteadlane Heido Vitsur ERRi uudisteportaalile.

"On väljaspool kahtlust, et töötuskindlustusmakse alandamine vähendab tööjõumakse, kuid sama selge on ka see, et kuivõrd tegu on tunduvalt väiksema tööjõumaksude vähendamisega, kui seda ettevõtjad taotlevad, siis erilist mõju majandusele sellest vähendamisest oodata ei ole, eriti siis, kui see samm jääb isoleerituks ja sellele ei järgne teisi samme, mis toetaks antud muudatuse mõju" kommenteeris Vitsur töötukassa nõukogu ettepanekut töötuskindlustusmakset vähendada.

Rääkides reservide piisavusest või ülemäärasusest, tuletas Vitsur meelde, et mitte nii väga ammu oli Eestis tööpuudus kolm korda suurem kui praegu ja et tulime toona madalseisust välja väga kiiresti. Majandusteadlane osutas, et Eesti reservid on hea turvalisuse tagamiseks veel hoopis liiga väikesed.

"Nii näiteks tuleb riskide maandamiseks arvestada ka sellega, et majanduses võib mingite asjaolude mõjul kujuneda olukord, kus meil töötuskindlustusmaksed tuleb mõneks ajaks täielikult peatada," sõnas Vitsur.

Töötukassa nõukogu tegi eile valitsusele ettepaneku kehtestada järgmiseks neljaks aastaks töötuskindlustusmakse määraks praeguse 3% asemel 2,4% – töötajatel 1,6% ja tööandjatel 0,8%.

Hetkel kuum