Ken Rohelaan • 18. august 2014 kell 10:06

Peterson: üksmeele võib lõhkuda äike majandusse

Ühehäälse otsuse langetada töötuskindlustusmakset võiks lõhkuda väga tugevalt majandusse lööv äike järgmistel kuudel, ütles töötukassa nõukogu esimees Peep Peterson.

Töötukassa nõukogu otsustas ühehäälselt teha valitsusele ettepaneku kehtestada järgmiseks neljaks aastaks töötuskindlustusmakse määr 2,4% – töötajatel 1,6% ja tööandjatel 0,8%.

Eesti Ametiühingute Keskliitu juhtiv Peterson loodab, et ühehäälsus säilib. Tema sõnul on Reformierakond ja sotsiaaldemokraadid 2,4% määras kokku leppinud ning see meeldib ka ametiühingutele ja tööandjatele.

Petersoni sõnul kaalusid ametiühingud võimalusi ka suuremaks määra langetamiseks. "Jõudsime järeldusele, et praegu ei oleks otstarbekas, sest majandus on sellises seisus, kus tulevikus on liigselt määramatust," ütles ta.

Petersoni sõnul lähtus töötukassa nõukogu otsustamisel rahandusministeeriumi n-ö riskistsenaariumist, mis tugines viimasel kriisil.

Aasta lõpuks peaks töötukassa oodatav netovara väärtus ulatuma ligi 582 miljoni euroni. Küsimusele, kui kauaks jaguks reserve uue kriisiga, vastas Peterson, et siis tuleks teha uusi otsuseid, aga samasuguse kriisi saaks läbida eelmisest korrast paremini.

"Eelmine kord tõusis määr 0,9%-lt 4,2%-le. Ilmselt tuleks samasuguses olukorras ka tõsta, aga me eeldame, et uus kriis ei tule nii sügav," märkis nõukogu esimees.

Hetkel kuum