Alustavat ettevõtjat pank ei soosi

25. august 2014, 00:00

Öeldakse, et väikeettevõtlus on majanduse kasvulava. Ülemäära kõrged laenuintressid aga ei innusta ettevõtet käivitama.

Ühe panga kodulehe ettevõtja rubriigis on suur pealkiri “Kuidas pank saab ärile hoo sisse anda?” Pealkirja all on kirjeldatud tooteid alustavatele ettevõtetele. Panga tingimusi täpsemalt uurides selgub aga, et ­oodatud on siiski ettevõtted, kelle äri juba on täiskäigul läbitud paras vahemaa seljataga.

Pangad on suurendanud laenu­toodete hulka ettevõtetele, sealjuures on eraldi laenuinstrumendid ka alustavatele ettevõtetele. Kodulehtedel on ka öeldud, et kõiki taotlusi käsitletakse individuaalselt ja intressipakkumine tehakse sõltuvalt taotlusest.

Ettevõtja otsib teisi võimalusi. On teada, et suure panga kõige laiapõhjalisema ja populaarsema ning üsna paindliku laenutoote intress jääb suurusjärku 10%. Selle laenutoote puhul piisab tagatiseks omaniku käendusest. Juhul kui Kredex käendab laenu kahe kolmandiku ulatuses, oleks intress suurusjärgus 5–8%. Sellele lisandub ka Kredexi tasu üle 2%. Nendele lisanduvad veel Euribor ja panga lepingutasud.

Pangad on alustavatele ettevõtetele laenuvõimalusi laiendanud ja kinnitavad, et ettevõtja saab igal juhul oma ideele rahastust ka siis, kui kinnisvaratagatised puuduvad. Aga tuleb küsida, mis hinnaga see laen saadakse ja kui mõttekas selle kasutamine on. Suured laenukulud on oma ettevõttega alustajatele takistuseks ja sunnivad otsima alternatiive.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. August 2014, 18:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing