Rauamaagi hind vabalanguses

Mait Kraun 27. august 2014, 21:46

Rauamaagi hind võib langeda viie aasta madalaimale tasemel, sest Austraaliast ja Brasiiliast tulev toodang suurendab globaalset ülejääki.

Investeerimisfirma UOB Kay Hian analüütiku Helen Lau sõnul võib toorme hind langeda 80 dollarini tonnist. Metal Bulletin Ltd veebisaidi järgi on rauamaagi hind hetkel 89,02 dollarit. See on madalaim tase alates 2012. aasta septembrist, mil hind saavutas põhja 88,08 dollari peal – alla selle piiri oli hind viimati 2009. aastal.

Hinnad on sel aastal kukkunud juba 34 protsenti, sest kaevandusettevõtted nagu BHP Billiton Ltd ja Rio Tinto Group suurendasid oma toodangut. See tekitas maailmaturul ülepakkumise ning hind hakkas kiiresti langema. Austraalia suurtootjad aga jätkavad oma toodangu suurendamist, sest nende keskmine kulu ühe tonni rauamaagi tootmiseks on hetkel 40-50 dollarit.

„Hindadel on veel palju langusruumi,“ ütles Lau telefoniintervjuus Bloombergile. „Pakkumist tuleb juurde ja see surub hinna veelgi alla.“ See võib tekitada aga olukorra, kus mitu kõrgemate kuludega tootjat Hiinas võivad olla sunnitud oma tegevuse lõpetama.

Tootmine ületab sel aastal nõudluse 72 miljoni tonniga. Järgmisel aastal on ülejääk juba 175 tonni, ennustas Goldman Sachs.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. August 2014, 21:46
Otsi:

Ava täpsem otsing