Mait Kraun • 22. september 2014 • 2 min
Jaga lugu:

G20: Teadvustame, et riskid on suured

G20 riikide rahandusministrid, kelle hulgas on näiteks USA, Suurbritannia, Euroopa Liidu ja Hiina ministrid, hoiatasid ühisavalduses, et finantsturul on riskid, mis võivad vallandada tugeva korrektsiooni.

„Finantsturgusid mõjutavad riskid on olemas, mis võivad korrektsiooni vallandada," ütles G20 grupp Austraalias Cairnsis tehtud avalduses. „Me oleme teadlikud, et finantsturgudel on kasvav risk. Eriti aitavad sellele kaasa madalad intressimäärad ning varahindade vähene kõikumine,“ seisis teadaandes.

On väga ebatavaline, et valitsuste rahandusministrid finantsturgude suunda kommenteerivad. Samas on mured finantsturgude ülehinnatuse üle on kogunud tugevasti populaarsust ning jõudnud peavoolu, vahendab Yahoo Finance.

Alates turu madalseisust 2009. aastal on USA aktsiaindeks S&P 500 tõusnud tänaseks 200 protsenti. USA majanduse kogutoodang on samal ajal kasvanud aga vaid 20 protsenti. Aktsiate hinnad võrreldes kasumitega on üle ajalooliste keskmiste ning mitmed tipp-investorid on turukorrektsiooni ennustanud juba mitmeid kuid.

Seda ei ole veel aga juhtunud – eelmisel aastal tõusis S&P 500 indeks 29 protsenti, sel aastal 8 protsenti. Samas on hoiatused igal pool – Euroopas on deflatsioonioht, mis paneb inimesi potentsiaalselt vähem tarbima. Samuti tähendab deflatsioonioht, et keskpanga jaoks on laual ka stimuleerimismeetmed. Need võivad majandust ajutiselt turgutada, kuid irooniliselt tähendaks see aktsiate hinna veel suuremat ülepaisutamist.

Samal ajal on suured ettevõtted teinud massilisi aktsiate tagasiostusid. See kaitseb investoreid lühiajaliselt, sest surub aktsiahinnad kõrgemale. Samas võivad tagasiostud varjata aktsiate nõrkust ning suurendada liialt investorite rahulolu ning kindlust.

G20 riigid siiski tunnevad, et midagi läheb ka hästi – majanduskasv USAs ja mujal maailmas (v.a. Euroopas) on tugevnemas. Finantsturgude korrektsioon pühiks aga needki positiivsed arengud minema – pole ime, et nad muretsevad.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt