Sirje Rank • 6. november 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Rubla vajab jõulisemat kaitset

Vene Master panga mittetöötav ATM.  Foto: epa

Venemaa keskpank muutis eile oma valuutaturgudele sekkumise poliitikat, kuid rublat see ei aidanud.

Langus jätkus eile ja jätkus ka täna. Eile lõpetas rubla kauplemispäeva USA dollari suhtes 2,6% suuruse langusega, täna on rubla dollari suhtes odavnenud 1,7% ja kaupleb 45,7 rubla tasemel.

Venemaa muutis eile oma valuutaturule sekkumise poliitikat, kui mitmed analüütikud olid kritiseerinud senist poliitikat selle liigse etteaimatavuse pärast. See vähendas keskpanga sekkumise mõju ja võimet spekulantidele vastu näppe anda. Oktoobris kulutas Venemaa keskpank rubla kaitseks 30 miljardit dollarit.

Uute reeglite järgi kulutab keskpank 350 miljonit dollarit päeva jooksul vaid ühe korra, et toetada rubla, kui see kauplemiskoridori madalaimast piirist läbi vajub. See on samm lähemale rubla kursi vabaks laskmisele. Peale selle müüb keskpank valuutat perioodiliselt ilma ette teatamata ja koguseid avalikustamata. Siin on piiriks reservide suurus. Varasemalt kulutas keskpank 350 miljonit dollarit iga kord kui rubla kurss 5 kopika võrra alampiirist allapoole vajus, et seejärel kauplemiskoridori allapoole nihutada. 

Valuutareservide põletamine rubla kaitseks on mõttetu seni, kuni poliitiline vastasseis Ukraina üle kestab, ütles Bloombergile Goldman Sachsi endine ökonomist Jim O'Neill, keda teatakse ka kui akronüümi BRICS autorit (see tähistab arenevate riikide gruppi, kuhu kuuluvad Brasiilia, Venemaa, India, Hiina ja Lõuna-Aafrika). Tänavu on Venemaa keskpanga reservid vähenenud 73 miljardi dollari võrra 439 miljardile dollarile. See on läinud aasta tipust enam kui viiendiku võrra väiksem.

„Sõltub sellest, milline on nende endi (Venemaa - toim.) strateegia Ukraina suhtes,“ märkis O'Neill, kes on praegu agentuuri Bloomberg kolumnist. „Kui nad teavad, et kavatsevad Ukrainas olukorra veel pingelisemaks ajada, siis paistab valuutareservide kaotamine raiskamisena.“

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt