Kadri Põlendik • 27. jaanuar 2015 kell 4:00

Margus Uudam: TransferWise tabas kümnesse

Ambient Sound Investmentsi riskikapitaliinvesteeringute juht Margus Uudam  Foto: Eiko Kink, Äripäev

Igal idufirmal on oluline saada investor, kes oskaks kiires kasvufaasis olulisel määral kaasa aidata ja sellega tabas TransferWise kümnesse, ütles Ambient Sound Investmentsi riskikapitaliinvesteeringute juht Margus Uudam.

Uudam tunnistas, et ka Skype'i endiste töötajate loodud investeerimisettevõte Ambient Sound Investments kaalus väga varases faasis TransferWise'i investeerimist, kuid tehingut ei toimunud. Nüüdseks on tema hinnangul ettevõte ületanud kindlasti ka oma õige optimistlikumad ootused.

Eile selgus, et TransferWise on saanud järjekordse suurinvesteeringu - 58 miljonit dollarit (51,5 miljonit eurot). Tehinguga lisandus idufirmale uus investor, USA riskikapitaliettevõte Andreessen Horowitz, mille üks asutajaid Ben Horowitz läheb ka TransferWise'i nõukokku.

Järgneb intervjuu Margus Uudamiga.

Kui oluline see tehing teie hinnangul on?

Kindlasti on tegemist väga positiivse uudisega, samas tehingu olulisust saab hinnata mitmest vaatenurgast. TransferWise'i tänast suurust ja kasvutempot arvestades julgeksin arvata, et tegemist on optimaalse investeerigu kaasamisega, arvestades väga ambitsioonikaid kasvueesmärke. Nende senine tegevus näitab, et võetud kasvueesmärgid suudetakse täita.

TrasnferWise on nüüd vaieldamatult enim investeeringuid saanud Eesti start-up, kuid kas investeeringute suurus on oluline näitaja idufirma väärtuse hindamisel? Mida üldse võib järeldada sellest, et nad on oma 4aastase tegusemise jooksul kaasanud kokku 75 miljonit eurot?

Kui keegi oskab defineerida mõiste “Eesti start-up” ning selle tulemusena TransferWise kvalifitseerub, siis ilmselt on kindlasti tegemist Eesti start-up'iga, mis on kaasanud märkmisväärse mahu investeeringuid, eriti keskmise Eesti start-up'i kohta. Kahtlustan aga, et Londonis ollakse uhked ühe TransferWise'i-nimelise Londoni start-up'i üle.

Investeeringu suuruse järgi on väga raske ettevõtte väärtust hinnata, sest sõltub, kui suur osalus selle eest soetati. 75 miljoni euro kaasamisest saab järeldada, et TransferWise'i asutajad ja senised tulemused võimaldavad planeedi parimatelt investoritelt märkimisväärselt kapitali kaasata ning seda efektiivselt kasutada. Tühjade käte ja kena naeratusega sellist kapitali poleks võimalik kaasata.

Kui oluline on saada Andreessen Horowitz oma investorite sekka?

Igal start-up'il on ääretult oluline saada investor, kes turule tulekul või kiires kasvufaasis oskaks olulisel määralt kaasa aidata. TransferWise tabas selles osas kümnesse.

Financial Times kirjutas, et see on märgiline, kui Silicon Valleyst investeeritakse Euroopasse. Kas te olete sellega nõus?

Võib tunduda märgiline küll, kuid sisuliselt ei ole see siiski liiga haruldane, et Silicon Valleys asuv investor investeerib globaalset tegutsevasse kiire kasvuga start-up'i. Tasub ju lisaks teada, kus turul plaanitakse järgmist olulist kasvu ning kuidas saab olema koostöö ettevõtte ja investorite vahel üles ehitatud. Selliste otsuste juures on alati lisainfot, mida avalikult ei leia.

Mis te arvate, mida võib tulevik TransferWise'i jaoks tuua?

Võib arvata, et käibenumbrid jätkavad kiiret kasvu, ilmselt ka investeeringud ja kulud. Huvitav on jälgida arenguid partnerlustes ning tootearengus. Sellest võib kujuneda järgmine kiire kasvu tegur.

Ammu on räägitud, et TransferWise peab läbirääkimisi Facebookiga. Kas teie meelest on võimalik, et Facebook võib tahta TransferWise'i osta?

Ei tea ning sellel teemal spekuleerimisel pole suuremat väärtust. Selge on aga see, et kui TransferWise jätkab samas tempos kasvu, muutub tema ostmine jõukohaseks küll aga järjest vähematele ettevõtetele. Seega peaksid väiksemad tegijad huvi korral oma pakkumistega kiirustama.

Hetkel kuum