Kadri Põlendik • 27. jaanuar 2015 kell 5:45

Martinson: TransferWise jõudis ükssarvikute sekka

Riskiinvestor ja ettevõtja Allan Martinson elab Transferwise'i edule kaasa.  Foto: Andres Haabu, Äripäev

TransferWise'i uus investeering näitab, et ettevõte on ilmselt jõudnud n-ö ükssarvikute klubisse, kuhu kuuluvad rohkem kui miljard väärt ettevõtted, ütles riskikapitaliinvestor Allan Martinson.

"Eestist on neid siiani välja kasvanud ainult kaks: Skype ja PlayTech. Kogu Euroopast saab neid sõrmedel üles lugeda. Selles mõttes on tegemist väga tugeva asjaga," kommenteeris Martinson TransferWise'i viimast investeerimisringi, millega ettevõte kaasas 51,5 miljonit eurot.

Tehinguga sai ettevõtte uueks investoriks riskikapitaliettevõte Andreessen Horowitz, mille asutaja Ben Horowitz kuulub nüüd ka TransferWise'i nõukokku. Martinsoni sõnul on Andreessen Horowitz kindlasti maailma top5 riskikapitalifirma seas. Samuti oli ettevõte ka Skype'i investor, enne kui viimane Microsoftile maha müüdi. Martinson viitas ka Horowitzi eilsele blogipostitusele, kus ta kahetses, et ei investeerinud eestlaste idufirmasse juba kolm aastat tagasi.

Tamkivi aitas pilti avardada

Financial Times kirjutas eile, et investeering on märgilise tähendusega, sest Silicon Valleys tegutsevad investorid üldjuhul ookeani taha ei vaata. Marinsoni hinnangul võib see tõesti mingisugust trendi näidata. "See näitab ka, et TransferWise on muutunud globaalseks ettevõtteks ja aina vähem loeb see, kus on ettevõtte peakontor või mis pass on asutajal taskus," märkis Martinson.

Ta meenutas, kuidas veel kümme aastat tagasi tundus kauge ka Palo Altost San Franciscosse investeerimine, sest seda vahemaad tuli sõita 40 minutit. Nüüd on võib aga öelda, et Silicon Valley avastab enda jaoks maailma. "Tore on, et selles maailma avastamises on üsna suur tähtsus olnud Sten Tamkivil, kes oli Andreessen Horowitzis 9 kuud entrepreneur in residence (ettevõtja, kes on kahe ettevõtmise vahel - toim). Tema on väga paljus toonud seda mõtteviisi sinna, et muu maailm on ka olemas peale Silicon Valley," rääkis Martinson.

Ärimudel on ennast tõestanud

Küsimusele, kas investeeringu suurusest saab ka midagi välja lugeda, vastas Martinson, et see näitab iga ettevõtte edulugu. Ta selgitas, kuidas idufirmade eluea jooksul toimuvad erinevad investeerimisringid, mis näitavad, kui kaugel on ettevõtte oma arenguga. "Siin on selgelt tegemist sellise arengujärguga ettevõtte elus, kus toimub laiendamine. Ärimudel on ennast tõestanud ja nüüd antakse valu, et ärimudelit võimalikult kiiresti võimalikult laiali üle kogu maailma sirutada, et olemasolev liidripositsioon säiliks," sõnas ta ja lisas, et ei ole üldse välistatud, kui sel aastal tuleb veelgi suurema summaga investeerimisring.

Martinson tõdes, et tore olnuks isegi TransferWise'i investeerida, kuid sel ajal, kui nemad kapitali vajasid, ei otsinud ta ise uusi investeeringuid ja osalemist ei tuldud talle ka pakkuma. Samas on ta nende edu üle enda sõnul väga rõõmus. "TransferWise'i rong läks enamikul investoritel ära juba mitu aastat tagasi. Nad olid väga hästi positsioneeritud selleks, et kohe Londoni ja hiljem USA riskikapitalistidelt väga suuri summasid saada. Selliseid rahasid Eesti Vabariigis ei liigu," kõneles ta.

Küpsus tuleb 2-5 aasta pärast

TransferWise'i tuleviku üle spekuleerides nentis Martinson, et võtmeküsimus on selles, kas idufirma jääb ühe ärimudeli juurde või kavatseb edasi areneda ja hakata näiteks laenudega tegelema. Kui see juhtub, siis on tema hinnangul vaja veel pikalt ettevõtet ehitada. "Kui nad jäävad selle ärimudeli juurde, siis kindlasti mingi aja pärast saavutab ta teatud küpsuse ja suuruse. Ma arvan see võib juhtuda 2-5 aasta pärast, millal ta on piisavalt küps ja toimub exit (väljaost - toim)," leidis Martinson.

Lähiajal ta väljaostu ei ennusta, sest üldjuhul investorid tahavad raha pikemalt ettevõttes hoida. "Riskikapitaliraha üldjuhul ei ole selline, et ma täna investeerisin ja homme tuleb exit. Kui mina võtan riskikapitalistina turult raha, siis ma võtan selle umbes 10 aastaks. Kui ma peaks kohe midagi maha müüma, siis ma seda raha uuesti kasutusse üldjuhul ei saa panna, mis tähendab, et tihitpeale on parem hoida viis või kuus aastat kui näiteks kuus kuud," kirjeldas Martinson.

Hetkel kuum