Merlin Mägi • 6. veebruar 2015 kell 12:45

Pilves vajab andmekaitse erilist tähelepanu

Riigi Infosüsteemi Ameti arhitekt Andres Kütt  Foto: Erakogu

Pilves hoides kaotate paratamatult igasuguse kontrolli oma andmete üle ning on teenusepakkujaid, kelle ärimudeli osa on kulude katmine läbi kliendi andmete müügi, kirjutab riigi infosüsteemi arhitekt Andres Kütt.

19. veebruaril toimuvale "Pilvekonverentsile 2015" tuleb pilvetehnoloogia turvalisusest rääkima riigi infosüsteemi arhitekt Andres Kütt. Küsisime, milliseid turvalisuse riske pilvetehnoloogia endas kätkeb ja mida tulevik toob.

Millised arengud pilvetehnoloogias meid tulevikus ees ootavad, milliseid muutusi on tulemas?

Usutavasti asume pilvega praegu kusagil arengukurvi tipu lähedal. Tipule järgneb tavaliselt kiiresti sügav Illusioonide Purunemise Org mis läheb sujuvalt üle Kasulikkuse Platooks. See meid ilmselt lähiajal ees ootabki.

Pilveteenuse pakkujate hulk väheneb ning nende pakutavad teenused muutuvad sarnasemaks. Samuti jõuab arvatavasti kriisini ka hoogne hinnalanguse võidujooks, mille võidavad sügavamate taskutega suured tegijad.

Tehnoloogilises mõttes muutuvad pilveteenused tõenäoliselt oluliselt mugavamalt kasutatavaks ning suhteliselt varsti tuleb pilve ja mitte-pilve asemel kõikjal rääkida privaatsest ja avalikust pilvest. Ehk, pilvetehnoloogia juurdub sügavale organisatsioonide igapäevasesse haldustegevusse.

Mis on need põhjused, miks tundlikke andmeid pole turvaline pilves hoida?

Esmalt muidugi on meil suhteliselt selge seadusandlus, mis seab piirid, kus ja mil viisil andmeid hoida võib. Kuid seaduse piires on kindlasti oluliseks faktoriks asjaolu, et pilves hoides kaotate te paratamatult igasuguse kontrolli oma andmete üle.

Pilemalt Äripäeva teemaveebis ITuudised.ee. Pilvekonverentsi lisainfot saab siit.

Hetkel kuum