Pille Ivask • 14. veebruar 2015 kell 7:45

Kus Putin niite tõmbab?

Ungari peaminister Viktor Orban (vasakul) on üles näidanud toetust Vladimir Putini (paremal) suhtes.  Foto: epa

Euroopa vasak- ja parempoolsetel populistlikel parteidel läks möödunud aastal toimunud Euroopa Parlamendi valimistel hästi ning see on tekitanud hirmu, nagu võiks Strasbourg’is tekkida venemeelne blokk, kirjutab Economist.

Näiteks Kreekas hiljuti võimule saanud Syriza kaldub toetama Venemaad. 11. veebruaril sõitis Kreeka vastne välisminister Nikos Kotzias Moskvasse. Venemaa pealinn oli Kotziase jaoks esimene välisvisiit väljaspool Euroopa Liitu. Syriza näitab jahedat suhtumist Venemaa-vastastesse sanktsioonidesse ning on sanktsioonide laiendamise vastu. Teise sarnase näite saab tuua Hispaaniast, kus vasakradikaalne Podemos on samuti venemeelne. Podemose juht on süüdistanud Läänt topeltstandardites seoses suhetes Venemaaga.

Prantsusmaa paremradikaalne partei Rahvusrinne toetab Putinit suisa avalikult. Rahvusrinde juht Marine Le Pen on mitu korda Moskvas käinud. Hiljuti sai Rahvusrinne enam kui üheksa miljoni dollari suuruse laenu pangalt First Czech Russian Bank, kellel on kaudsed suhted Kremliga. Kokku saab Rahvusrinne nimetatud pangast 40 miljoni euro suuruse laenu. Le Pen ütles, et Lääne pangad keeldusid sellist laenu andmast.

Ungari paremradikaalne partei Jobbik sai aprillis toimunud parlamendivalimistel 20% häältest. Partei on igati venemeelne. 2013. aastal ütles partei juht, et Venemaa on Euroopa pärandi kaitsja võrreldes reeturliku Euroopa Liiduga. Partei kõige vastuolulisem ning ühtlasi Euroopa Parlamendi liige Bela Kovacs on teinud kõva lobitööd Venemaa heaks ning toetanud Venemaa invasiooni Krimmi. Ka Ungaris võimul olev partei Fidezs on näidanud üles Venemaa pooldamist.

On olnud kuulda, et venemeelsust ilmutavad ka Briti ja Itaalia parteid, kaasa arvatud Euroopa Liidu vastane Suurbritannia Iseseisvuspartei. Partei liider Nigel Farage on Putinit kutsunud riigipeaks, keda ta kõige enam imetleb.

Lisaks sellele võib leida mitmeid ähmaseid viiteid, et nimetatud Euroopa parteid on võtnud Venemaalt ka raha vastu. Teisalt on seda raske tõestada, kuna erakondade rahastamised on üsna läbipaistmatud. Äärmuslike parteide ekspert Anton Shekhotsov arvab, et tõik, et Prantsusmaa Rahvusrinde partei Venemaalt raha vastu võttis, on pigem erand kui reegel. Ta märgib, et Kreml, vähemasti minevikus, on eelistanud anda raha pigem poliitikutele eraldi kui parteidele tervikuna.

Venemaa on oma Euroopa sõpru suutnud juba ka ära kasutada, pannes nad toimunud valimisi tunnustama. Nii ongi Krimmis toimunud referendumi ja Donbasi valimised igati legitiimseks kuulutanud muuhulgas eelpool mainitud Kovacs ja Marine Le Peni nõunik Aymeric Chauprade. Vene meedia nimetas Kovacsit ja Chauprade'i ametlikeks iseseisvateks valimisvaatlejateks.  

Economisti tabel Euroopa populistlike parteide kohta. Tabeli parempoolses osas on punasega toodud parteid, mis avalikult Venemaad toetavad, sinisega parteid, mis on Venemaa suhtes avatud mõtlemisega või neutraalsed ning musta värviga partei, kes on Venemaa vastu vaenulik.   Foto: Economist
Hetkel kuum