Eiko Kink • Eliisa Matsalu • 18. september 2015 kell 9:45

Meeleheitel soomlased karjuvad appi

Soomlased streigivad täna valitsuse kärpeplaanide tõttu.  Foto: Eiko Kink

„Maha Juha Sipilä!“ kostub punaste, mustade ja roosade õhupallide ning igas suuruses siltide alla mattunud Helsingi kesklinnast. Raudteejaama väljak on täis soomlasi, kes pole nõus valitsuse plaanitavate karmide palgakärbetega ja hüvede süsteemide muutmisega.

„Tõmmake dividende maha!“ seisab ühel sildil. Kümnetel tuhandetel õhupallidel seisab lihtne sõnum valitsusele - "#STOP!" Taevas on tumehall nagu Soome majanduse tulevik, vihma kallab ja väljaku kohal helgivad mürina saatel välgud. Meelt heitvad ametiühingute liikmed aga kehval ilmal end tagasi hoida ei lase – öelda on palju ja on vaja, et valitsus neid kuulda võtaks. „Valitsus ei tule oma tööga toime!“ karjutakse ruuporitesse. Loosungit hüüab järgi tuhatkond vihma trotsivat inimest. Tegu on Soome ajaloo viimase kümnendi suurima streigiga. Bussid, trammid, rongid seisavad. Paljud koolid on kinni, restoranid suletud.

Peaminister Juha Sipilä, kes kolmapäeval televisioonis erakorralises pöördumises Soome rahvale teatas, et on hädavajalik teha valusaid kärpeid, pole streikivate inimeste lemmikinimene. Vastupidi, tema nime kuuldes vilistatakse ja hõisatakse mahategevalt. Bussijuhtide, õpetajate, sadamatööliste ja paljude teiste ametipidajate arvates on teisigi võimalusi, kuidas riigi olukorda leevendada. Näiteks võiks valitsus oma kulutused üle vaadata, dividendide maksmist kärpida ja selle arvel palku hoopiski suurendada.

Streikivate ametiühingute liikmete tuju pole see-eest sugugi halb. Kuigi juba enne meeleavalduse ametlikku algust kell 11 kallati Helsingi veepangega üle, tantsisid vihmakeepides meeleavaldajad keskväljakul vana hiti „It’s Raining Men“ saatel porilompides. Mis sest vihmast enam – kui valitsus neid kuulda ei võta, siis ega tulevik neile soojem ja kuivem niikuinii ei tundu.

Samal ajal, kui raudteejaama ümbrus on streikijatest üleujutatud, on väljaku kõrval kliinikut pidav hambaarst olukorrast häiritud. Anonüümseks jääda soovinud arsti sõnul on täna Soomes toimuv lihtsalt kohutav. „Me peaksime kõik andma oma panuse. Muidu oleme varsti samas seisus, mis Kreekagi,“ leiab ta. Arsti sõnul oleks õige vähendada puhkusetasusid ja inimesed peaksid mõistma, et lihtsat väljapääsu majandusaugust pole. „Kui elu jätkub samamoodi nagu praegu, kolin ma Rootsi ära,“ lubab ta.

Soome ametiühingute korraldatud suurel poliitilisel meeleavaldusel Helsingi kesklinnas Rautatientoril.  Foto: Eiko Kink
Hetkel kuum