Äripäev • 25. september 2015 kell 11:45

Loe, mida vastas finantsinspektsioon Arvo Nõgesele

Finantsinspektsioon.  Foto: Veiko Tõkman

Finantsinspektsioon ei nõustu turumanipulatsioonis süüdistatava Arvo Nõgesega väitega, et amet on oma töö jätnud tegemata.

Täna Äripäevas investorite pilastamisest börsil kirjutanud Arvo Nõges süüdistas finantsinspektsiooni topeltmoraalis. Finantsinspektsioon saatis seepeale vastulause. "Põhimõtteliselt heidetakse artiklis ette Eesti seaduse ebaselgust turumanipulatsiooni valdkonnas. Süüdlaseks nimetatakse finantsinspektsioon. Meeldetuletuseks, et finantsinspektsioon on varem teinud õiguskaitseasutusele kuriteoteate koos konkreetsete tõenditega turumanipulatsiooni kahtluses," teatas finansinspektsioon vastuseks Arvo Nõgesele. Ameti teatel on koostöös antud kahtlust uuritud kriminaalmenetluses ja see on muuhulgas Nõgese süüdistuses nüüdseks jõudnud kohtumenetluseni.

Finantsinspektsiooni teatel kirjeldatakse ja keelustatakse turumanipulatsioon Eesti seaduses nagu seda nähakse ette ELi turukuritarvituste direktiivis. "Samaselt on seda tehtud näiteks Soome ja Saksa vastavates seadustes. ELi õiguse kohaselt liikmesriigid ei tohigi asuda mugandama direktiivide definitsioone, kuna tuleb tagada ühetaolised reeglid ühisturul," selgitas finantsinspektsioon. "Veelgi enam, turukuritarvituste direktiivi asendab alates 3. juulist 2016 jõustuv kõigi ELi liikmesriikide seaduste suhtes ülimuslik EL määrus nr 596/2014, mis muuhulgas defineerib turumanipulatsiooni."

Finantsinspektsioon lisas, et turu tunnustatud tava (AMP) on turukuritarvituste direktiivist tekkinud konkreetne mõiste. Kui muidu teatud laadi turumanipulatsioonina kvalifitseeruv käitumine täidab ka AMP tunnused, siis ta ei ole käsitletav turumanipulatsioonina. "AMP kehtestamiseks on seaduses ettenähtud konkreetne menetlus ja käitumismudelist saab AMP, kui järelevalveasutus on ta selliseks tunnistanud," täpsustas amet. "Turukuritarvituste osas järelevalvet teostaval asutusel ei ole kohustust taolist tava kehtestada. Näiteks on ELi 28 liikmesriigist ainult kaheksas selline tava ja sedagi väga piiratud ja täpselt põhjendatud käitumise osas börsil."

Hetkel kuum