Pille Ivask • 8 november 2015

Hiina ja Taiwani liidrid pidasid ajaloolise kohtumise

Taiwani president Ma Ying-jeou (vasakul) ja Hiina president Xi Jinping (paremal) eile Singapuris peetud kohtumisel  Foto: epa

Hiina president Xi Jinping ning Taiwani president Ma Ying-jeou pidasid eile Singapuris esimese ametliku kohtumise alates 1949. aastast, kirjutab CNBC.

Kohtumine toimub ajal, mil Taiwanis on üha enam maad võtmas Pekingi-vastased liikumised, samuti on saareriigis lähenemas valimised.

Kohtumisel võttis kõigepealt sõna Xi, kes avaldas lootust, et hiina inimestel nii siin- kui sealpool Taiwani väina on visioon ning soov muuta kahe riigi vahelised suhted paremaks ning lahendada omavahelised probleemid.

„Mitte miski ei suuda meid lahutada. Me oleme üks pere,“ tähendas Xi.

Ma lausus oma sõnavõtus, et tema ülesandeks ning sooviks on edendada rahu kahe osapoole vahel. Ta lisas, et nii Hiina kui Taiwani suhted peaksid põhinema aususel, tarkusel ning kannatlikkusel. Lisaks palus Ma Xid, et too austaks Taiwani demokraatiat. „Mõlemad osapooled peaksid austama teineteise väärtuseid ning elamise viisi,“ arvas Ma.

Valimised tulekul

Taiwanis on õige pea tulemas nii parlamendi- kui ka presidendivalimised ning suurimaks võidukandidaadiks peetakse iseseisvusmeelset Demokraatlikku Arenguparteid (DDP). Mõte DDP võidust on Pekingi jaoks hirmutav. 

Kuigi Hiina ja Taiwani vaheline kaubandus, investeeringud kui ka turism on viimastel aastatel õitsele löönud, ei saa sama öelda poliitiliste arengute kohta, kus tegu on pigem seisakuga.

Kõnealusest Singapuri-kohtumisest ei oota üldsus suurt midagi ning sündmust peetakse pigem sümboolseks.

Nii Xi kui Ma kutsuvad teineteist „härraks“, vältides sõna „president“ kuna kumbki teist selle ametiposti esindajana ei tunnista. Samuti said Hiina elanikud osa vaid Xi kõnest, Ma sõnavõtt jäeti rahvale ette kandmata. Sotsiaalmeedias avaldasid inimesed seepärast ka pahameelt.

Ajalooline kohtumine

Xi loodab kinnistada oma positsiooni Hiina suurte liidrite seas, Ma tahab teha viimaseid jõupingutusi enne oma ametiaja lõppemist. Taiwanis on viimasel ajal märkimisväärselt tõusnud Pekingi-vastased meeleolud.

„Seoses ajaloolise kohtumisega loodame me, et mõlemad osapooled nii siin- kui sealpool Taiwani väina suudavad näidata siirust, heasoovlikkust ning seista silmitsi raskustega,“ kirjutas Hiina ametlik väljaanne People’s Daily eile.

Kui Hiina on kohtumise kohta pigem kiidulaulu laulnud, siis Taiwanis nähakse sündmust oluliselt tõsisemates toonides.

DDP juht ning presidendikandidaat Tsai Ing-wen teatas oma Facebooki lehel, et Hiina ning Taiwani liidrite omavahelist kohtumist saab lugeda ajalooliseks üksnes siis, kui Hiina austab Taiwani demokraatiat ning ei esita omavaheliste suhete edendamiseks lisatingimusi.

„Eks näis, kas me saavutame selle. Ma tahan taaskord president Male meelde tuletada, et kui ta seda ei saavuta, on Taiwani inimesed väga pettunud,“ kirjutas Tsai.

Uuringufirma BMI Research osakonnajuhataja Yoel Sano hinnangul on Xi ning Ma omavaheline kohtumine väga suure sümboolse väärtusega, ent mingit reaalset muudatust oodata tõenäoliselt ei ole, kuna Taiwani elanikud kardavad jätkuvalt Hiina üha suurenevat mõju.

Hetkel kuum