Mari Mets • 15. detsember 2015 kell 13:15

Estonian Airi pankrot käes aasta lõpuks

Estonian Airi viimane juht Jan Palmér.  Foto: Eiko Kink

Täna Harju maakohtus alanud Estonian Airi pankrotiprotsessis vaadati läbi lennufirma pankrotiavaldus, pankrotiotsus kuulutatakse välja veel sel aastal 29. detsembril, misjärel algab ettevõttes erikontroll.

Täna vaadati kohtusaalis läbi lennufirma pankrotiavaldus ning järgmine kord tullakse kokku juba 29. detsembril, mil kuulutatakse välja pankrot ja määratakse võlausaldajate koosoleku aeg, mis peab toimuma vähemalt kuu aja jooksul pärast pankroti väljakuulutamist.

Lennufirma pankrotihalduri Andrias Palmitsa sõnul algab pärast ettevõtte pankroti väljakuulutamist firmas erikontroll, et selgitada välja Estonian Airi maksejõuetuse põhjused.

„Peame kohtule aru andma, kas tegemist oli raske juhtimisvea või kuriteotunnustega,“ märkis ta.

Pärast pankroti väljakuulutamist võtab Esotnian Airi vara jagamine veel omajagu aega, seda eelkõige seadusest tulenevate tähtaegade tõttu. „Kõigepealt on võlausaldajatel kaks kuud oma nõuete esitamiseks. Pärast seda on võlausaldajate koosolekud oma nõuete kaitsmiseks, võlausaldajad võivad seal neid vaidlustada, kuid need vaidlused lahendab kohus, seega võib protsess venida,“ selgitas Palmits.

Kohustused pea kümme korda suuremad

Estonian Airi vara väärtus on 59 miljonit, kuid kohustusi võlausaldajate ees aga 95 miljoni jagu, sellest 85 miljoni jagu riigile, kes on lennufirma suurim võlausaldaja. 59 miljoni sees on aga ka üheksa renditud lennuki väärtusena kokku ligi 50 miljonit. Seega on Estonian Airil reaalset vara ligi 9 miljoni eest ehk pea kümme korda vähem kui kohustusi võlausaldajate ees.

Estonian Air esitas 20. novembril Harju maakohtule pankrotiavalduse, milles palus lennuettevõtte suhtes alustada pankrotimenetlust, määrata kohtuistungi aeg pankrotiavalduse läbivaatamiseks ja nimetada ajutine pankrotihaldur.

Riik määras Estonian Airi ajutisteks pankrotihalduriteks Toomas Saarma ja Andrias Palmitsa. Harju maakohtu Kentmanni kohtumajas alanud protsessi juhib kohtunik Meelis Eerik, Estonian Airi esindavad advokaadid Asko Pohla ja Martin Männik.

Hetkel kuum