Piret Reiljan • 1. veebruar 2016 kell 13:30

Lehis võrdleb Helmi plaani ettevõtja andmetes sobramisega

Maksumaksjate liidu juhatuse liige Lasse Lehis võrdleb maksuameti plaani deklaratsioonid täisautomaatseks muuta ettevõtete finantsandmetes sobramisega.  Foto: Andras Kralla

Maksumaksjate liidu juhatuse liige Lasse Lehis sõnas maksuameti plaani kohta maksude deklareerimine mõne aastaga nii-öelda täisautomaatseks muuta, et kui mõni ettevõtja tõesti leiab, et tema ei soovi mingit privaatsust ja lubab kõigil oma finantsandmetes sobrada, siis lasku käia.

Maksuameti peadirektor Marek Helm avaldas täna, et ameti uus suur eesmärk on, et aastaks 2020 oleksid kadunud praegused kohustuslikud maksudeklaratsioonid ja ettevõtja ning maksuameti vaheline suhtlus piirduks vaid sellega, et ettevõtja kontrollib nutiseadmest, kas tal on maksuasjadega kõik korras. Sisuliselt tähendaks see, et näiteks palkade info jõuaks maksuametisse otse pangaülekannetest ja kaoks palkade ning tööjõumaksude deklareerimine. 

"Oma õiguste kasutamine ei ole kohustuslik. Aga kui selline süsteem mingil hetkel kõigile kohustuslikuks tehakse, siis mina küll sellises riigis elada ei tahaks," teatas Lehis. Ühtlasi andis ta vihje ka ajakirjanikele: soovitan soojalt uurida, millised IT-ettevõtted sellistest projektidest teenivad ja kuidas nad nende tellimusteni on jõudnud.

Advokaat Marko Saag optimistlikum

Maksuõigusele keskendunud advokaat Attela büroost Marko Saag oli Lehisest märksa positiivsem ja ütles, et võttes arvesse hiljutisi suundumusi, kus kohustati ettevõtjaid täitma mitmeid uusi deklaratsiooni lisasid, on praegune initsiatiiv eesmärgina ja sihina kevadiselt värskendav. "Mida automaatsemaks ja elektroonsemaks maksude deklareerimine muutub, seda positiivsem see iseenesest on," arvas Saag. Ta lisas, et loodetavasti jõuab kunagi kätte ka päev, mil Euroopas jõutakse konsensusele üleüldise pöördkäibemaksu rakendamise suhtes.

Hetkel kuum