Sirje Rank • 18 veebruar 2016

Brexiti järel Frexit ehk referendum Prantsusmaal

Marine Le Pen ja Florian Philippot   Foto: EPA

Euroopa maailmajaos on vähemalt üks grupp inimesi, kes rõõmustaks, kui Suurbritannia hääletaks referendumil Euroopa Liidust lahkumise poolt, kirjutab Financial Times.

Need on Prantsusmaa paremäärmuslikku Rahvusrinnet juhtivad poliitikud.

Kui partei juht Marine Le Pen peaks 2017. aasta presidendivalimistel võidukas olema, siis püüaks ta Suurbritannia eeskujul ka Prantsusmaale Euroopa Liiduga uue lepingu välja nõuda. Praegu loodab partei, et Brexiti ehk Suurbritannia võimaliku liidust lahkumise üle toimuv debatt aitab õhutada euroskepsist ka Prantsusmaal, ütles FT-le partei asepresident Florian Philippot.

Prantsuse Rahvusrinne on lubanud võimule saades Prantsusmaal samuti korraldada referendumi ELis jätkamise teemal. Referendumi eel tahetakse Brüsselilt tagasi nõuda kontrolliõigus Prantsusmaa piiride üle ning taastada suveräänsus eelarve ja rahapoliitika üle. Kuna Brüssel sellega ilmselt ei nõustuks, siis hakkakski Rahvusrinne kampaaniat tegema Prantsusmaa Euroopa Liidust lahkumise poolt, ütles Philippot.

ELi asutajariigi Prantsusmaa võimalikku liidust lahkumist on siiani peetud ebatõenäoliseks ideeks, kuid toetus Rahvusrinde parteile on järjest kasvanud.

Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust oleks suurepärane, kuna esimest korda lükkaks see Euroopa integratsioonis sisse tagasikäigu, ütles Philippot. Ta viitab sarnase meelsusse kasvule sõsarparteides Saksamaal, Itaalias ja Austrias.

Asjaolu, et kaks kolmandikku prantslastest eelistab vääringuna ühisraha eurot, seletab Philippot Euroopa eliidi hirmutamistaktikaga. Ta kritiseeris ka Schengeni viisavaba ruumi, mis pole suutnud eurooplasi kaitsta. „Taasavastame rahvusriigi kaitsvat rolli,“ ütles ta.

Hetkel kuum