Äripäev • 29 märts 2016

Kaaperdati EgyptAiri lennuk

Kaaperdati EgyptAiri lennuk, mis maandus Küprosel.  Foto: epa

Täna hommikul kaaperdas pommivööga terrorist lennufirma EgyptAiri lennuki ja võttis pantvangi reisijad ja meeskonnaliikmed.

Kell 14.45: kaaperdaja on vahistatud, teatas Küprose välisministeerium.

Kell 13.40: Küprose välisministeeriumi teatel pole kaaperdaja mitte Samaha, vaid Seif Eldin Mustafa, samuti Egiptuse kodanik ning samuti õppejõud, kuid Kairo ülikoolis. Segadus tekkis seetõttu, et ka Samaha oli samal lennul.

Varasem teade kõigist vabastatud pantvangidest on ümber lükatud: kaaperdaja hoiab lennuki pardal kinni veel kolme reisijat ja nelja meeskonnaliiget.

Kell 11.15: EgyptAiri teatel on vabastatud kõik pantvangid. Kaaperdaja Samaha on Egiptuse võimude teatel USA Atlanta ülikooli professor, veterinaar. Teada on, et Samaha kavatses kaaperdatud lennukiga maanduda ühel Türgi lennuväljal, kuid vähene kütusevaru ei võimaldanud lennukil Bosporuseni jõuda, seepärast pidid piloodid maanduma Küprosel. Türgis oli Samahal plaan vormistada end põgenikuks, mis oleks võimaldanud tal liikuda mõnda Euroopa Liidu riiki ja seal varjupaika taotleda.

Kell 11: kaaperdaja nimi on Ibrahim Samaha, ta on umbes 30aastane egpitlane. SkyNewsi teatel palus ta tõlgi teenust ja Küproselt poliitilist varjupaika. Reutersi teatel elab Küprosel ka tema endine abikaasa.

Kell 10.45: lennufirma teatel on jäänud pardale 7 meeskonnaliiget, kolm britti, üks itaallane ja üks iirlane.

Kell 10.30: EgyptAiri teatel on vabastatud kõik reisijad, välja arvatud 5 välismaalast ja meeskonnaliikmed.

Kell 10.15: vabaks on lastud umbes 30 inimest. Reutersi teatel on lennukis 8 Suurbritannia ja 10 USA kodanikku.

Kell 10: algas Egiptusest pärit reisijate vabakslaskmine. Seniajani pole kaaperdaja esitanud ühtegi nõudmist.

Kell 9.30: kaaperdajaks on üks inimene, kes kannab pommivööd. Küprose politseil algasid temaga läbirääkimised.

Video pantvangide vabastamisest

Mis oli teada kell 9 hommikul?

Lennuk Airbus 320 lendas marsruudil Aleksandria-Kairo. Reis MS181 startis hommikul Aleksandriast ja pidi maanduma kohaliku aja järgi kell 7.30 Kairos. Maapealne side lennukiga katkes pool tundi pärast õhkutõusu.

Küprose raadio andmeil on pardal 55 reisijat ja 7 meeskonnaliiget. Varasemad teated rääkisid 80 reisijast.

Lennuki kaaperdajate arv pole teada, kuid Reutersi andmetel on üks neist relvastatud.

Viimastel teadetel maandus lennuk Küprosel Larnaca lennujaamas. Lennuväljal on valmis kriisikeskus, kuid kaaperdajad ei ole seni veel ühendust võtnud ega mingeid nõudmisi esitanud.

Lennujaam on suletud.

AP teatel võttis kaaperdaja ühendust Egiptuse võimudega ja teatas, et vabastab pantvangist Egiptusest pärit naised ja lapsed.

Uus hoop Egiptusele

Tänane juhtum leidis aset vaid mõni kuu pärast Venemaa reisilennuki allakukkumist Egiptuses Siinai poolsaare kohal, tuletab meelde Wall Street Journal. Mullu 31. oktoobril hukkus selles katastroofis 224 inimest. Juhtunu eest võttis vastutuse Islamiriik, kes oli lennuki pardale smugeldanud pommi. Islamiriik tõi oma teo õigustuseks selle, et Venemaa toetab sõjaliselt nende vastast Süüria presidenti Bashar al-Assadit.

Katastroofi tagajärjel sai tõsise hoobi Egiptuse turismisektor, eriti reisid Venemaa ja Suurbritannia suunal – need riigid on Egiptuse suurimad turismipartnerid. Paljusid lende nende riikide vahel pole tänaseni taastatud.

Pärast katastroofi väitis Egiptus, et on oma lennujaamades turvataset tõstnud. Mullu detsembris tellis Egiptuse lennundusministeerium rahvusvaheliselt konsultatsioonifirmalt Control Risks auditi lennujaamade turvalisuse teemal – kuidas taastada turistide usaldus ja kindlustunne, märkis WSJ.

Hetkel kuum