Kadi Neemre • 1 aprill 2016

USA tööraport oli tugev, kuid peidab ka hoiatust

Foto: EPA

Märtsi tugev tööraport näitas üllatavalt suurt palgakasvu ning töökohtade arvu suurenemist, kuid raportis sisaldus ka hoiatus, mis võib viidata aeglasemale tööhõive kasvule.

Tööandjad lõid eelmisel kuul 215 000 uut töökohta ning keskmine tunnipalk kasvas 0,3%, vahendab CNBC.

Töötusemäär kasvas varasemalt 4,9%-lt 5%-le.

Tööhõive tulevik aga nii helge ei paista. “Ajutiste töökohtade hulk on juba kolm kuud järjest olnud üsna väike; märtsis oli ajutiselt tööl kõigest pisut üle 4000 inimese. See on tööraporti peamine ohumärk,” sõnas LPL Financial ökonomist ja turustrateeg John Canally.

Tema sõnul tuli üllatusena, et ajutiste töötajate hulk kukkus nii palju, kuna jaanuaris ja veebruaris oli kokku 55 000 ajutist töötajat. Eelmise aasta märtsis oli ajutisi töölisi aga 10 000.

Ka majanduskasv on olnud üsna aeglane; esimese kvartali majanduskasvuks prognoositakse praegu alla 1%.

“Head töökohad, kasvavad palgad ning aeglane majanduskasv. See on ettevõtete kehvade majandustulemuste retsept,” hoiatas Deutsche Banki USA ökonomist Joseph LaVorgna.

Käesolev tööraport aga näitas mõningaid paranemisemärke.

Raporti kohaselt on aastaseks palgakasvuks 2,3%. Keskmine palk kasvas 7 sendi võrra; veebruaris kukkus see aga 2 senti.

Palgamäärad on varased inflatsiooniindikaatorid ning seetõttu jälgivad analüütikud neid numbreid eriti hoolikalt. Inflatsioon on seni ootustele alla jäänud ning tänu sellele võib Föderaalreserv intressimäärade tõusu edasi lükata.

Märtsis lisandus jaemüügisektoris 48 000 ning tervishoiusektoris 37 000 uut töökohta.

Tootmissektori töökohade hulk jätkas langust, sektorist kaotati 29 000 töökohta; ehitussektoris lisandus aga 37 000 uut töökohta.

“Need numbrid on küll paljutõotavad, uute töökohtade hulk kasvas päris palju,” sõnas LaVorgna. “Halb on aga see, et me kaotame tootmisest palju töökohti.”

 

Hetkel kuum