Kristel Härma • 7. aprill 2016 kell 13:47

Ettevõtja: liiga palju ebaeetilisi asju on legaalsed

Adcashi looja Thomas Padovani arvab, et avalikkus peab muretsema seaduserikkujate pärast, sest seaduslikku ebaeetilisust on liiga palju.  Foto: Andres Haabu

Siinsed rahvusvahelised ettevõtjad leiavad, et maksude poolest soodsamate piirkondade kasutamise eetilisusele ei ole ühtset vastust.

Laevaremondi- ja ehitusfirma SRC Group AS üks omanikke ja juhatuse liige Hannes Lilp leiab, et tulude varjamiseks maksuparadiiside kasutamise väljatulek on teretulnud puhastama ettevõtluskeskkonda ja looma võrdsemaid võimalusi ausaks konkurentsiks. Siiski on veel liialt palju lahtisi küsimusi. „Mis ulatuses on need olnud ja mis mõju see avaldab Eesti majandusele ja ärikeskkonnale, seda on praegu veel väga raske kommenteerida,“ ütles Lilp.  

Ka rahvusvahelise advokaadibüroo Sorainen vanempartner Aku Sorainen leiab, et maksude optimeerimise eetilisuses ei ole selget ja lihtsat vastust. „Kui kohalikult tegutseva firma eesmärk on kasutada offshore-piirkondade teenuseid selleks, et makse üldse mitte maksta riigis, kus ta tegutseb, siis see tundub ebaeetiline,“ ütles Sorainen. Samas kui rahvusvahelised ettevõtted nagu Microsoft ja Apple, kes niikuinii igal pool tegutsevad, otsustavad kasutada maksueeliseid piirkonnas, kus nad niikuinii tegutsevad, tundub see tema jaoks olevat eetiline käitumine.

Aku Sorainen, Hannes Lilp ja Thomas Padovani esinevad 28. septembril Eesti suurimal ja mõjukaimal majanduskonverentsil Äriplaan, kuhu on oodata ligi 650 osalejat.

Esinemise on kinnitanud ka näiteks Eve Kirs, Viljar Arakas ja Jüri Vips.

„Me ei ei tee oma ärilisi otsuseid lähtuvalt sellest, kus me saaksime oma makse optimeerida, vaid kus me saaksime oma teenustele parema ja suurema turu,“ sõnastas Lilp, et firmade välisriikides loomise vajadus ei tulene esmajärjekorras maksude kokku hoidmisest.

Soraineni sõnul hägustab teema eetilisuse küsimust see, et ka Eestisse investeeritakse paljuski siinse atraktiivse maksusüsteemi tõttu, mis on isegi parem kui mõne offshore-piirkonna oma. Samuti on see püsinud stabiilsena 16 aastat. „Meie huvi on see, et välismaalased jätkaksid siia investeerimist ilma, et keegi peaks seda ebaeetiliseks,“ ütles Sorainen.

Ka Soraineni advokaadibüroos rahvusvahelise maksuõigusega tegelev vandeadvokaat Kärt Kelder ütles, et kui võtta aluseks ainult madal maksutase, siis lisanduvad tavapärastele offshore'idele Araabia Ühendemiraadid, Luksemburgi ja Belgia soodusrežiimid ja miks mitte ka Eesti. „Järelikult ei saa hindamise aluseks olla ainult mõiste "maksuparadiis“,“ lisas ta.

Eestis rahvusvahelise IT-ettevõtte Adcash loonud Thomas Padovani sõnul peab avalikkus muretsema eelkõige seaduserikkujate pärast, „sest on liiga palju ebaeetilisi asju, mis on legaalsed.“ Ta ütles, et on poliitikute ülesanne muuta ettevõtete ja eraisikute jaoks maksusüsteem niivõrd ausaks ja selgeks, et ei tekiks tahtmist luua maksude vältimiseks keerulisi süsteeme. „Ja õigussüsteemi ülesanne on kindlustada, et seaduserikkujad tõmmatakse tagasi õigele poolele.“ Padovani ütles ka, et välispoliitika peab tagama, et riikidel, kes ei tee teistega koostööd, keelataks olla osa globaalsest rahandussüsteemist.

Hetkel kuum