Sirje Rank • 24. aprill 2016 kell 9:58

Ministrid vaidlesid maksuinfo avalikustamise üle

Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble  Foto: Scanpix/Reuters

Euroopa Liidu rahandusministrid ei olnud ühel meelel, kas ja kuidas rahvusvahelised suurkorporatsioonid peaksid avalikustama, kui palju nad erinevates riikides kasumit teenivad ja makse maksavad.

Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble ei toetanud Euroopa Komisjoni ettepanekut praegusel kujul, mida ELi rahandusministrid nädalavahetusel esimest korda koos arutasid.

Prantsusmaa rahandusminister Michel Sapin seevastu ärgitas jõuliselt maksudest kõrvalehoidmist piirama, et võtta populistidelt ära mõjus argument, millega Panama infolekke järel on avalikkust eliidi vastu üles ässitatud. Panama advokaadibüroost lekkinud paberid näitasid, kui ulatuslikult maailma rikkad maksuparadiiside võimalusi kasutavad.

„See on vesi populismi veskile, kui me ei reageeri jõuliselt ja piisavalt kiiresti,“ ütles Sapin ajalehe Wall Street Journal vahendusel.

Euroopa Komisjoni ettepanek on, et kõik Euroopa Liidus tegutsevad rahvusvahelised suurfirmad, mille käive on üle 750 miljoni euro aastas, peaksid riikide kaupa lahti lööma, kui palju nad kasumit teenivad ja makse maksavad. See ei puudutaks vaid Euroopa Liidu riike, vaid kõiki maid, ka maksuparadiise. Viimase täienduse lisas komisjon vahetult pärast Panama skandaali lahvatamist.

Saksa rahandusminister Wolfgang Schäuble jäi skeptiliseks, öeldes, et Saksa liidumaad, millel on maksupoliitikas kaalukas sõnaõigus, on ettepaneku vastu.

„Küsimus on maksuameti suutlikkuses vähendada ebaausat maksudest kõrvalehoidmist,“ ütles Schäuble. „Selleks on vastavatel ametivõimudel vaja asjakohast informatsiooni.“ Kuid selle info avalikustamise nõue võib anda tagasilöögi, kui hakatakse pelgama avalikku häbiposti sattumist.

Ka Austria ja Malta rahandusministrid jäid skeptiliseks.

Austria rahandusministri Hans Jörg Schellingi sõnul ei peaks Panama skandaalist vallandunud „hüsteeria“ kaasa tooma üle reageerimist. Piisab kui info edastatakse maksuametitele.

Malta rahandusminister Edward Scicluna leidis samuti, et esimese sammuna peaks info jõudma maksuametiteni, kuid mitte avalikkuse ette, vahendas Wall Street Journal.

Mitmed suured firmad nagu IKEA ja McDonald’s on hoiatanud, et sellise detailse info avalikustamine kahjustaks nende konkurentsivõimet.

Mitmed ministrid – sealhulgas Hollandi rahandusminister ja eurogrupi juht Jeroen Dijsselbloem, ei näinud aga info avalikustamises probleemi.

„Mis minusse puutub, siis võib selle info avaldada,“ ütles Dijsselbloem.

Ametlikult arutavad Euroopa Liidu rahandusministrid seda küsimust maikuus toimuval kohtumisel.

Hetkel kuum