Äripäev • 4. mai 2016 kell 12:30

Kas Savisaar on supersäästja?

Edgar Savisaar teel kaposse ülekuulamisele.  Foto: Andres Haabu

Harju maakohus rahuldas eile riigiprokuratuuri taotluse arestida Edgar Savisaare kodust läbiotsimisel leitud sularaha.

Kaitsepolitseiameti töötajad otsisid Edgar Savisaare kodu läbi 22. septembril 2015 talle esitatud kuriteokahtlustuse tõttu korduvas altkäemaksu võtmises ja leidsid tema kodust rohkem kui 200 000 euro väärtuses sularaha, kirjutab Delfi. Savisaare tulude ja kulude põhjaliku võrdleva analüüsi alusel esitas riigiprokuratuur Harju maakohtule taotluse leitud raha arestimiseks.

Savisaar ise ütles pärast läbiotsimist, et politsei viis tema säästud ära. Savisaar sai Tallinna linnapea ametis 2014. aastal palka kätte ca 3500 eurot. Vähemalt 200 000 euro kogumiseks tuleks sellist netopalka täies mahus kõrvale panna 57 kuud ehk rohkem kui neli ja pool aastat. Mais 2015 tõsteti linnapea brutopalk 5200 euroni, kuid kuna suure osa eelmisest aastast viibis Savisaar haiguslehel, siis kujunes tema tegelikuks brutopalgaks 3016 eurot. Savisaarel on ka muid sissetulekuallikaid, näiteks raamatute avaldamisest ja loengute andmisest.

Märtsis esitati Edgar Savisaarele kahtlustus suures ulatuses keelatud annetuse vastuvõtmises MTÜ-le Eesti Keskerakond. Keskerakonnale kui juriidilisele isikule esitati kahtlustus keelatud annetuse vastuvõtmises suures ulatuses. Keelatud annetuse kahtlustus on seotud ühe uuritava altkäemaksu episoodiga.Samuti esitati Edgar Savisaarele kahtlustus suures ulatuses rahapesus. Kahtlustuse järgi varjas Savisaar ühes Šveitsi pangas ligi 192 000 eurot, millest ligi 174 000 kasutas ta eesmärgiga varjata vara ebaseaduslikku päritolu ja tegelikku omanikku. Rahapesu puudutava episoodi uurimist alustati 2011. aastal ning see liideti nüüd altkäemaksude võtmist puudutava kriminaalasja juurde.Seega on Edgar Savisaarele nüüdseks esitatud kahtlustus neljas altkäemaksu võtmise episoodis, suures ulatuses rahapesus ning Keskerakonnale suures ulatuses keelatud annetuse vastuvõtmises.Äripäev kirjutas esmakordselt Edgar Savisaare salakontost kolm aastat tagasi. Mullu 22. septembri hommikul esitas kaitsepolitsei Savisaarele kahtlustuse korduvas altkäemaksu võtmises. Kahtlustuse järgi võttis Edgar Savisaar 2014. ja 2015. aastal korduvalt altkäemaksu varade ja soodustustena nii enda kui ka kolmanda isiku kasuks kokku mõnesaja tuhande euro väärtuses.Peale Savisaare said kahtlustuse altkäemaksuga seonduvas ettevõtjad Vello Kunman, Aleksander Kofkin, Hillar Teder, Aivar Tuulberg, poliitik Kalev Kallo ja eksminister Villu Reiljan. Tuulbergi, Kofkinit, Kunmani ja Tederit kahtlustatakse altkäemaksu andmises, Kallot altkäemaksu andmisele ja võtmisele kaaasaaitamises ja Reiljani altkäemaksu vahendamises. Kapo korraldas samal päeval läbiotsimise Hundisilma talus.Järgmisel päeval andis Savisaar lühikese pressikonverentsi, kus kinnitas, et on puhas nagu prillikivi ja kõige taga on IRL. 30. septembril tagandas kohus Savisaare Tallinna linnapea kohalt, kuid sisuliselt pole ta sellelt toolilt lahkunud.

Hetkel kuum