Jaga lugu:

Linn: Kaubamaja vaidlusega polnud otstarbekas jätktata

Tallinna Kaubamajas ostlemas.   Foto: Andras Kralla

Tallinna linn ei näinud Tallinna Kaubamaja Grupi ettevõtete aktsiisikaupadega seotud müügimaksu edasisel vaidlusel kohtus mõtet. Küll aga jätkuvad vaidlused mitteaktsiisikaupade üle.

"Kaubamaja grupi ettevõtetega seotud müügimaksu vaidlused lõpetati, kuna tänaseks on kujunenud kohtupraktika aktsiisikaupade müügimaksuga maksustamise küsimuses, mistõttu ei ole vaidluste jätkamine aktsiisikaupade üle valdavalt otstarbekas," põhjendas Tallinna ettevõtlusameti jurist Kaialiisa Koolberg e-kirjas, miks otsustas linn loobuda eelmisel suvel tehtud halduskohtu otsuse vaidlustamisest. Vaidluste lõppemine tähendab tema selgitusel, et nii maksumenetlused kui ka õiguslikud vaidlused on lõppenud.

Vaidlused jätkuvad Koolbergi sõnul nendes asjades, kus linn on veendumusel, et on alust ettevõtete esitatud kaebused rahuldamata jätta. "Aktsiisikaupade teemal jätkuvad vaidlused kahe ettevõtjaga," märkis ta. "Maksusaladuse tõttu vaidluste asjaolusid täpsemalt kommenteerida ei ole võimalik."

Müügimaksu kehtivuse perioodil 2010–2011 laekus müügimaksu Koolbergi sõnul Tallinna linna eelarvesse summas 26,5 miljonit eurot. Kohtusse esitatud kaebuste nõuete kogusumma Tallinna linna vastu oli 6,9 miljonit eurot. Sellest 1,87 miljonit eurot aktsiisikaupadelt tasutud müügimaksu on Tallinna linn kaebajatele tagastanud. "Kaebused mitteaktsiisikaupadelt tasutud müügimaksu tagastamiseks on kohtutes jäetud rahuldamata," lausus ettevõtlusameti jurist. 

Aasta tagasi märtsi alguses kirjutas Äripäev, et Euroopa Kohus leidis eelotsuses, et Tallinn ei saa kohaldada müügimaksu aktsiisikaupadele, kuna maksul on eelarveline eesmärk.

Advokaadibüroo Glikman Alvin & Partnerid maksuvaldkonna juht Priit Raudsepp selgitas toona, et Euroopa Liidu kohtuotsuse kohaselt puudub müügimaksul erieesmärk. „Nimelt saab direktiivi järgi aktsiisikaupadelt koguda müügimaksu vaid juhul, kui sellel oleks olnud erieesmärk. See tähendab seda, et kõikide aktsiisikaupade puhul oli müügimaks Euroopa Liidu õigusega vastuolus. Muu osa, st ülejäänud kaubad polnud Euroopa Kohtu vaidluse teema,“ märkis Raudsepp. Tema sõnul tähendab otsus, et kõik kütusemüüjad peaksid saama kütuselt tasutud müügimaksu tagasi küsida, kuid esialgu jätkab Tallinna linn vaidlust.

Linnavalitsus teataski toona, et Euroopa Kohtu lahend on küll oluline, aga ei anna siiski alust müügimaksu tagastamiseks, sest esinevad täiendavad alused kaebuste rahuldamata jätmiseks. „Nimelt leiame, et ettevõtjad on maksukulu kandnud edasi tarbijale, kes on reaalselt müügimaksu ettevõtjatele tasunud. Müügimaksu tagastamine tähendaks ettevõtjate alusetut rikastumist, mis ei ole põhjendatud. Sellest tulenevalt kohtumenetlused müügimaksu tagastamise üle jätkuvad,“ teatas linnavalitsus.

Statoil sai müügimaksu tagasi Paavo Siimann, Circle K Eesti AS (endine Statoil) finantsdirektor 

Tallinna ringkonnakohus toetudes Euroopa Kohtu eelotsusele otsustas eelmise aasta maikuus, et Statoil ei oleks pidanud aktsiisikaupadelt Tallinna linnale müügimaksu tasuma. Vastavalt kohtuotsusele tagastas Tallinn müügimaksu Statoilile eelmisel suvel ja meie jaoks on teema lõpetatud.

AS Tallinna Kaubamaja Grupp müügimaksu vaidluste ajalugu

Vastavalt 11. augustil 2014 avaldatud börsiteatele taotlesid ettevõtte peajuristi Helen Tulve sõnul Tallinna Kaubamaja Grupi tütarettevõtted Selver AS, Kaubamaja AS, AS TKM King, AS Viking Motors ja OÜ TKM Beauty Eesti tagasi aastatel 2010 kuni 2011 makstud müügimaksu.

Müügimaksu kehtivuse perioodil (1. juuni 2010 kuni 31. detsember 2011) tasusid Tallinna Kaubamaja Grupp ASi tütarettevõtted müügimaksu kokku 3,27 miljonit eurot. Nüüdseks on Tallinna linn nõustunud tagastama müügimaksu, mis on tasutud aktsiisikaupadelt.

Tallinna linn on uute maksuotsustega rahuldanud Kaubamaja ASi müügimaksu tagastusnõude aktsiisikaupadelt kokku summas 21 000 eurot ja Selver ASi nõude kokku summas 297 000 eurot. Peale müügimaksu tagastamise on Tallinna linn taotluse korral kohustatud tasuma intressi üle 124 000 euro.

Vaidlus jätkub kõigi Tallinna Kaubamaja Grupp AS tütarettevõtetega mitteaktsiisikaupadelt tasutud müügimaksu tagastusnõuetes.

Jaga lugu:
Hetkel kuum